Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Naučná stezka Zastavení v kraji vína a meruněk

Závěrem měsíce listopadu 2012 byl dokončen projekt 

Naučná stezka Velké Pavlovice
- Zastavení v kraji vína a meruněk

Registrační číslo projektu: "CZ.1.11/2.1.00/13.01213",
který byl částečně financován z fondu Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Deset zastavení přibližuje návštěvníkům zajímavou a zábavnou formou přírodní zajímavosti,
historii, kulturu, folklorní tradice, šlechtění a pěstování meruněk a révy vinné. 

ropjveubar-cz.jpg

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií

Naučná stezka ZASTAVENÍ V KRAJI VÍNA A MERUNĚK
Se zábavnou "Hrou pro zvídavé návštěvníky"

Délka trasy stezky – cca 10,5 km (vhodné především pro pěší, pro zdatnější i na kole)
Letáček NS ZASTAVENÍ V KRAJI VÍNA A MERUNĚK * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

* VELKÉ PAVLOVICE, malebné městečko nacházející se na jihu Moravy, je nejčastěji spojováno s charakteristickými atributy jako je víno, především vynikající červené, a zlatooranžový poklad – lahodné šťavnaté a sladké meruňky. Avšak pokladů, které lze ve Velkých Pavlovicích objevovat, je mnohem více...
* Ideálním průvodcem bude pro všechny návštěvníky našeho města v roce 2013 nově zbudovaná naučná stezka s příhodným názvem ZASTAVENÍ V KRAJI VÍNA A MERUNĚK. Je dlouhá 10,5 km a prochází jak samotným městečkem, tak i jeho nejbližším okolím. Celkem čítá deset zastavení se čtrnácti informačními panely s různou tématikou a navíc s úžasnými vyhlídkami do kraje.
* Trasa naučné stezky je v terénu vyznačena značkami s „okatým“ logem – tedy lidským okem ve vínově červeném poli. Toto oko má symbolizovat skutečnost, že má mít každý během putování oči otevřené a nakonec, že má vnímat naše krásné přívětivé městečko všemi smysly, určitě se mu to vyplatí.
* Ideální je začít vycházku po nové naučné stezce na Ekocentru Trkmanka (Nádražní 1), kde je možnost vyzvednout si na recepci letáček s mapkou, popisem trasy, poučením jak se v přírodě chovat a také s nezbytnou soutěžní tajenkou „Hry pro zvídavé návštěvníky“, ta se hraje po celé trase stezky. V prostorách naučné zahrady, nacházející se v areálu ekocentra, je umístěn úvodní informační panel, tedy první zastavení NS.
* Princip hry je jednoduchý – na každém info-panelu najdou putující jednu otázku týkající se tématu právě toho info-panelu, u kterého stojí. Nebudou-li si vědět s odpovědí rady, stačí si pozorně celou tabuli přečíst, odpověď se vždy skrývá někde v textu nebo v popiscích obrázků. Jakmile najdou odpověď, zapíší jí do křížovky. Až tímto způsobem vyplní celou tajenku, s letáčkem se zastaví na Turistickém informačním centru (Hlavní 9), kde dostanou nejen „okaté“ originální razítko s logem naučné stezky, ale také drobný dárek.
* Turisté prostřednictvím putování po naučné stezce neminou žádnou ze vzácných historických staveb, malebná zákoutí, vinné sklípky, kapličky, křížky a seznámí se i s moderní tváří našeho svěžího městečka.
* Prostřednictvím informačních tabulí proniknou do tajů, snad až alchymie, pěstování révy vinné a potažmo i výroby vína, dozví se o historii pěstování meruněk a možná si i opíší recept třeba na meruňkovou marmeládu či něco ostřejšího!

Naučná stezka Zastavení v kraji vína a meruněk