Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Presúzní sbor Velké Pavlovice

Presúzní sbor náleží do kategorie tzv. mužáckých sborů, jehož členové jsou výhradně pánové.  Pojmenování sboru vzniklo od názvu prostor, kde se původně muži scházeli a nad skleničkou vína společně zpívali lidové písně, tedy presúzu, místnosti před vlastním sklepem.

Vznik velkopavlovického mužáckého sboru se datuje do roku 2003. Uměleckým vedoucím byl pan Roman Veverka, o organizační záležitosti se staral pan Martin Prokeš.

V roce 2010 se vedení sboru ujal Mgr. Jan Kosík. Postupně se Presúzní sbor rozrostl o nové členy, někteří zpěváci sbor opustili a v současné době se členská základna ustálila na počtu čtrnácti zpěváků.

Presúzní sbor prezentuje nejen staré lidové písničky svého regionu, a to i v netradičních úpravách, ale i původní tvorbu svého již zesnulého člena pana Jaromíra Hejla. Repertoár je postaven na písních s propracovaným vícehlasem a přesahuje obvyklé lidové zpívání.

Sbor dlouhodobě spolupracuje s cimbálovou muzikou LAŠÁR, která jej doprovází na mnoha vystoupeních.

V roce 2016 se uskutečnilo setkání mužáckých sborů ve Velkých Pavlovicích pod názvem Jedú chlapci z vinohradů. Tato přehlídka byla velmi úspěšná, a proto bylo rozhodnuto v tradici setkání pokračovat.

Díky zájmu posluchačů o lidové písně v podání Presúzního sboru, jsou mužáci zváni i na akce mimo náš region. Již tradičně se zúčastňují oslav vinobraní na zámku Nebílovy u Plzně, či v Katovicích na Domažlicku.

Bez Presúzního sboru se neobejde ani žádná důležitá akce ve Velkých Pavlovicích, ať už je to  Velkopavlovické vinobraní, slavnost žehnání vína, adventní benefiční koncerty pro DD Štíty nebo předvánoční jarmark. Na oplátku jsou také zváni na mnohá setkání mužáckých sborů do okolních vesnic a měst, například již hostovali v Rohatci, Miloticích, Josefově, Moravském Žižkově, Mutěnicích a jinde.

Další informace na Facebooku: Presúzní sbor Velké Pavlovice https://www.facebook.com/presuznisbor/

Kontakt:
Mgr. Jan KOSÍK

tel.: 608 883 690
e-mail: diatonic@seznam.cz, presuznisbor@gmail.com

168260