Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vinařství a víno


VELKÉ PAVLOVICE
- hlavní město Velkopavlovické vinařské podoblasti

•    Velkopavlovická vinařská podoblast je jednou z podoblastí Moravy. Zahrnuje 75 vinařských obcí, mnoho z nich  se může pochlubit písemnými zmínkami o vinařství, které jsou staré více jak 750 let. Po celou tuto dobu si generace vinohradníků a vinařů předávaly umění a cit tak potřebné pro to, aby na konci jejich každoročního snažení bylo lahodné víno, které dalo kraji proslulost.
•    Pro centrální část podoblasti jsou typická červená vína, jimž dává charakter sprašová vápenitá půda s vysokým obsahem hořčíku. Viniční tratě v kopcovitém terénu, který se táhne od Židlochovic, přes Hustopeče, Velké Pavlovice až k Čejkovicím, s jižní a jihozápadní expozicí dávají hroznům vyzrát do jedinečné kvality. Dominují odrůdy Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a André.
•    
V severní časti kolem Hrušovan a Žabčic na půdách se štěrkovým podložím se daří zejména aromatickým bílým odrůdám – Tramínu, Rulandskému šedému, Pálavě a Muškátu Moravskému i Veltlínskému zelenému.
•    
Na kopcích mezi Rakvicemi, Přítluky a Zaječím se rodí vynikající Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Modrý Portugal. V členitém kopcovitém terénu Kloboucka se daří Neuburské a Müller-Thurgau.
•    
Malebný kraj s mnoha tisíci vinohradů a vinných sklípků, s žijícími lidovými tradicemi, kroji, tanci, písněmi a hudbou, památkami a krásnou přírodou nabízí návštěvníkům svou pohostinnost.

VINOHRADNICTVÍ A VINAŘSTVÍ ve Velkých Pavlovicích

HISTORIE:
•    První písemná zmínka z roku 1252 se zmiňuje o tom, že Boček z Obřan obdaroval žďárský klášter třetinou výnosů z vinic z Pavlovic
•    První písemná zmínka o kvalitním červeném víně z Pavlovic je z roku 1586, kdy olomoucký biskup Stanislav Pavlovský posílá fůru vína do Prahy panu hofmistrovi za přímluvu u císaře
•    Největší plochy vinic zaznamenávají historické prameny ve 14. až 17. století, kdy rozkvět vinohradnictví ukončila třicetiletá válka
•    V roce 1594 měly Pavlovice podle gruntovního registru 507 moravských měřic vinohradů
•    V 18. století moravský zemský fyzik Řehoř Volný rozdělil mor. vína do tří tříd. Do první, nejlepší třídy, zařadil vína z pěti obcí – Sedlece, Mikulova, Popic, Dolních Dunajovic a Pavlovic
•    Historické viniční tratě: Stará hora, Novosády, Bedříška, Lizniperky, Išperky, Vysoká, Savlejky, Poštory, Kamence, Krefty, Hantály, Čechanzle, Hluboký, Vintrlík, Francle, Za dvorem, Ostrovce, Radlice
•    Koncem 19. století se objevují zavlečení škůdci – mšička révokaz a houbové choroby, které decimují vinice na nejmenší historickou rozlohu – necelých 100 hektarů

SOUČASNOST:
•    Registrovaná plocha vinic – 388,8 hektarů
•    Potenciální plocha viničních tratí – 700,2 hektarů
•    Počet pěstitelů – 579
•    Nejpěstovanější odrůdy s modrými hrozny: Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, André
•    Nejpěstovanější odrůdy s bílými hrozny: Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Neuburské

ŠLECHTĚNÍ RÉVY VINNÉ:
V roce 1901 byla ve Velkých Pavlovicích zřízena Státní zemská révová školka s cílem povznesení a zvelebení vinic. Největší zásluhu na jejím vzniku měl řídící učitel Václav Alois Horňanský. Hlavním úkolem školky byla produkce štěpovaných sazenic révy, produkce podnoží, klonová selekce a šlechtění nových odrůd.

ODRŮDY RÉVY VINNÉ VYŠLECHTĚNÉ VE VELKÝCH PAVLOVICÍCH:
•    André – kříženec Frankovka x Svatovavřinecké. Povolena v roce 1980. Šlechtitel Ing. Jaroslav Horák. Odrůda na produkci červených vín.
•    Pálava – kříženec Tramín x Müller Thurgau. Povolena v roce 1977. Šlechtitel Ing. Josef Veverka. Křížení proběhlo ve Velkých Pavlovicích, dokončeno v Perné. Odrůda na produkci bílých vín.
•    Aurelius – kříženec Neuburské x Ryzlink rýnský. Povolena v roce 1983. Šlechtitel Ing. Josef Veverka. Křížení proběhlo ve Velkých Pavlovicích, dokončeno v Perné. Orůda na produkci bílých vín.
•    Agni – kříženec Irsay Oliver x André. Povolena v roce 2001. Šlechtitel Jan Havlík. Odrůda na produkci červených vín.

VINAŘSKÉ FIRMY:
Ve městě působí přes 20 vinařských firem
VINIUM a. s. – největší výrobce tichých vín na Moravě – produkce 8.000.000 lahví
Pavlovín spol. s r. o. – produkce 1.000.000 lahví
Vinařství Radomil Baloun – produkce 600tis. lahví
Šlechtitelská stanice vinařská a. s. –  produkce 80tis. lahví, dále se zabývá udržovacím šlechtěním a novošlechtěním révy vinné
Zapsaný spolek „Víno z Velkých Pavlovic“ sdružuje na 20 rodinných vinařských firem s celkovou produkcí 460tis. lahví

ANDRÉ - odrůda, které daly život VELKÉ PAVLOVICE

170467•    Odrůda ANDRÉ byla vyšlechtěna Ing. Jaroslavem Horákem s kolektivem na Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích.
•    Křížení rodičovského páru matka – Frankovka x otec – Svatovavřinecké proběhlo v roce 1960. Získáno bylo celkem 686 semen s klíčivostí 33% a z nich bylo v roce 1962 vysázeno do semenné školky 131 sazeniček. Vybrán byl semenáč A 16/76, který svými vlastnostmi předčil rodiče. Výnosově, jakostí i barevností překonal sprchavost Frankovky a výnosovou nestálost, hustozrnost a náchylnost k plísni Svatovavřineckého.
•    Do Listiny povolených odrůd byla odrůda pod jménem André zapsána v roce 1980. Jméno dostala po Christian Carl André (1763 – 1831), původem z Francie,  který byl organizátorem hospodářského života, přírodovědcem, pedagogem, vydavatelem a redaktorem. Stál v čele Moravskoslezské společnosti pro zvelebení orby. Vypracoval první ucelený program  rozvoje přírodních věd na Moravě. Věnoval se otázkám umělého výběru při šlechtění a stal se předchůdcem J. G. Mendela. V roce 1806 dal podnět pro vědecké zušlechťování révy vinné na Moravě. K význačným vinařským polohám řadil katastr Velkých Pavlovic.
•    Odrůda ANDRÉ dává vysoce barevné, extraktivní plné víno, s typickým tříslem a kyselinou. Oblibu si získávají i klarety vyrobené z této odrůdy.

VINAŘSKÉ FIRMY A VINAŘSTVÍ

Kompletní přehled vinařských firem a rodinných vinařství ve Velkých Pavlovicích
s veškerými kontakty a odkazy na webové stránky * najdete ZDE

Krajina okolo Velkých Pavlovic, krajina v objetí vinic...