Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Meruňky


VELKÉ PAVLOVICE - kolébka VELKOPAVLOVICKÉ MERUŇKY

•    Meruňky jako ovocný druh pocházejí z Asie. Vyhovuje jim zvlněný terén, svahy odvrácené od jihu, bohatá, úrodná černozem vyvinutá na spraši, která obsahuje dostatek vápníku. K tomu patří i dostatek slunce a tepla. Tyto faktory dávají meruňkovým plodům z těchto oblastí jedinečnou kvalitu v barvě, chuti, vůni, velikosti a obsahu nutričních látek.
•    Pečlivým výběrem ovoce šlechtitelé vytvořili typ meruňky, která se ve Velkých Pavlovicích pěstuje už asi 200 let. Tato meruňka byla propagována na výstavách v Rajhradě, Židlochovicích, opakovaně ve Velkých Pavlovicích, v Brně i v Praze.

•    Poprvé byla pomologicky popsána F. Suchým v Moravském ovoci v r. 1931. Velkopavlovická meruňka vytváří velké, později široce kulovitě rozložené koruny. Listy jsou velké, ušlechtilého vzhledu, mají tvar srdce, okraj je jemně zoubkovaný. Plod je velký, kulovitě oválný. Slupka je oranžová s červeným líčkem. Dužnina je sytě oranžová, šťavnatá, bez vláken. Má příjemnou meruňkovou vůni, je sladce navinulá, typické chuti. Jádro pecky je sladké. Zraje v červenci.
•    Na její rozšíření, popularizace a zušlechťování mají velký podíl vrchní zemský zahradník Josef Matoušek z Podivína, řídíce učitel Alois Václav Horňanský a ovocnářský odborník Karel Kamenický. Za jejich zásluhy o Velkopavlovickou meruňku jim byla věnována pamětní deska, která je umístěna na radnici města.

•    Udržovacímu šlechtění po druhé světové válce se věnovali Ing. J. Horák, A. Chlup, pan Viktorin, ve Valticích Karel Jašík. V 60. letech se péči o tuto odrůdu ujala Vysoká škola zemědělská na Zahradnické fakultě v Lednici na Moravě. Shromáždila nejlepší kolekci typů této meruňky a během 40 let do současnosti provedla opakovanou selekci. Po celou dobu stál v čele kolektivu profesor Zdeněk Vachůn.
•    Dnes se ve školkách množí zejména tyto klony Velkopavlovické: LE - 6/1, LE - 10/1, LE - 12/2.

•    Ve kterých tratích katastru Velkých Pavlovic se rodí nejlepší ovoce? Jsou to Ostrovce, Padělky, Zádvorská, Nadzahrady, tedy polohy mírných svahů západní, východní nebo severní expozice. Toto ovoce se nejvíce používá na výrobu kompotů, džemů, marmelád, dření, na sušení a velmi lahodnou pálenku - meruňkovici.
•    Velké Pavlovice jsou typické jarní hořkou vůní bíle kvetoucích sadů, stejně jako na stromech oranžově svítícími plody v létě.

SADAŘSTVÍ  A PRODEJ MERUNĚK

Sadařství Krejčiřík * Pěstování a prodej meruněk


Rodinné sadařství obhospodařující 12 ha meruňkových sadů.
Pro rok 2018 držitel certifikátu jakosti ovoce v systému SISPO.
Nabízí meruňky pro přímý konzum, kompotování i kvas. 

Kpt. Jaroše 21, 691 06 Velké Pavlovice
tel.: 777 018 226, 777 019 226

e-mail: krejcirikjan@volny.cz
web: www.merunky-velkepavlovice.cz

Velké Pavlovice, město chutnající po meruňkách...