Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zpěváci z Velkých Pavlovic si zazpívali se Symfonickým orchestrem

Starobylé město Dolní Kounice připravilo pro milovníky vážné hudby nevšední zážitek. Pod záštitou Primátora statutárního města Brna Romana Onderky a starosty města Dolní Kounice Karla Zalaby se v prostorách majestátné zříceniny kláštera Rosa coeli pod širým nebem uskutečnilo provedení vokálně instrumentálního hudebního díla Antonína Dvořáka Svatební košile, kantáta op. 69 pro sóla, sbor a Symfonický orchestr na slova Karla Jaromíra Erbena.

Pod dirigentskou taktovkou Tomáše Krejčího brněnští symfonikové doprovázeli sólisty Hanu Škarkovou, Richarda Samka, Martina Štolbu, Mátlův akademický sbor a pěvecký sbor Uměleckého sdružení Virtuosi di Mikulov se sbormistryní Zuzanou Pirnerovou.

Premiéra díla v tomto obsazení se konala 3. června letošního roku ve vyprodaném sále Besedního domu v Brně. Zcela zaplněné velké hradní nádvoří hradu Špilberk v Brně tleskalo umělcům 19. srpna.

Dalšího provedení tohoto výjimečného díla má možnost veřejnost shlédnout na zahajovacím koncertu Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Kampanila 2009 v pátek 4. září v Rajské zahradě mikulovského gymnázia.

Samotná prvá premiéra Dvořákových Svatebních košil se konala v roce 1885 v Plzni. Antonín Dvořák se zde obrátil k literárnímu dílu Karla Jaromíra Erbena, z jehož „Kytice“ si vybral baladu „Svatební košile“. Zhudebnění Erbenovi balady se vyznačuje absolutním pochopením textu a dokonalým splynutím s verši v jedinečný celek. Skladba bezesporu patří k vrcholným kreacím skladatelovy geniality.

Poslední takt, pokleslá taktovka a dirigent se v pokoře sklání před výkonem umělců. Nastal čas bouřlivých ovací ve velebném prostoru romantického kláštera Rosa coeli. Mezi nadšenými vyznavači tohoto zpěvného textu a hudby je i skupina občanů z Velkých Pavlovic.

Náš umělecký i vizuální zážitek je umocněn vědomím, že na provedení Dvořákovi kantáty se významně podíleli i umělci z našeho města: zpěváci Ivana Hejlová, Marie Frýbertová, Marie Švástová, Martin Otáhal, Josef Švásta a Petr Kadlec. Tito zpěváci jsou kmenovými sboristy, ale i sólisty pěveckého sboru Uměleckého sdružení Virtuosi di Mikulov.

Profesionální přístup a umělecký projev našich zpěváků vysoce hodnotí sbormistryně sdružení Zuzana Pirnerová ve videoreportáži Miroslav Grégra, pořízené při křtu prvního CD Virtuosi di Mikulov ve výtvarném sále radnice Velké Pavlovice.

Je potěšitelné, že nahrávka tohoto CD byla rovněž pořízena v tomto sále. Pěvecký sbor Uměleckého sdružení Virtuosi di Mikulov umělecky vystupuje nejen v České republice, ale slaví úspěchy i v zahraničí.

Na závěr je možno poděkovat šestici našich zpěváků za velkou píli, se kterou se dokázali prosadit v tak kvalitním sboru, jakým bezesporu Virtuosi di Mikulov je. Na zpěváky, kteří vystupují i v cizině může být naše město právem hrdé.

Miroslav Grégr

 

Kompletní fotogalerii z vystoupení velkopavlovických zpěváků
v Dolních Kounicích najdete po kliknutí na obrázek ...

 

Virtuosi.jpg

Foto © 2009  Miroslav Grégr

 

25-08-2009