Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zlatý hattrick na Morkůvské 24? Ano i ne

Už devátý ročník MORKŮVSKÉ 24 odchozen! Stejně jako v předchozích pěti ročnících se tohoto extrémního závodu jednotlivců zúčastnil Radek Bárta z Velkých Pavlovic. Letos mělo ale naše město silnější zastoupení, na start se od nás navíc postavil Martin Hicl. Oba muži spadli věkově do kategorie M2, oba zabodovali a u obou to v této kategorii cinklo na bedně. 

Radkův hattrick se tedy v kategorii M2 nekonal, avšak vezmeme-li v potaz, že zlato bral Martin Hicl, dojdeme k nezpochybnitelnému závěru – vítězství odputovalo opět do Velkých Pavlovic :-). Takže on to nakonec jistý hattrick byl, třetí zlato v řadě je doma!

Oba muži nachodili shodně 80 kilometrů, což znamená, že si dali 8 kol předem vyznačené náročné trasy v okolí obce Morkůvky. Martin byl však rychlejší než Radek, a tak si vítězství plně zasloužil a odpracoval. Některé z úseků si „zpestřil“ během, což tedy vzhledem k profilu trasy nezbytně vyžaduje před ním smeknout až k samotné zemi.

Výsledky našich borců chodců – 9. ročník MORKŮVSKÉ 24 (11. – 12. května 2024)

Martin HICL  80 km – čas 12:26:36.3   (1. místo kategorie M2, 4. místo v absolutním pořadí)
Radek BÁRTA – 80 km – čas 14:49:14:1   (2. místo kategorie M2, 5. místo v absolutním pořadí)

U Radka můžeme sledovat jistý progres. V roce 2022, kdy si připsal první vítězství ve své kategorii, nachodil 66 km, loni to bylo už 72 km, letos přidal dalších 8. 

Pěkná místa patří velkopavlovickým účastníkům Morkůvské 24 i v absolutním pořadí. Martin se umístil na čtvrté příčce a Radek na páté. Celkem se zúčastnilo 137 závodníků, dospělých i dětí. Po ukončení závodu bylo nasčítáno, že všichni účastníci našlapali celkem 3.735 kilometrů, úctyhodné číslo! Státní hranice České republiky je dlouhá přesně 2.290 km, což znamená, že by si ji letos závodníci dali více než jeden a půl krát (přesně 163,10% délky). 

Každoročně se vedou na Morkůvské 24 debaty, kam by se vzdušnou čarou po sečtení všech odchozených kilometrů dalo dostat. Letos to bylo tedy 3.735 km a destinace se nabízejí vskutku exotické. Tak třeba černý kontinent, Afrika, stát ČAD – město Kalait. Nebo město Riyadh v Saudské Arábii, dále pak město Astana v Kazachstánu a pokud by závodníci zvládli poskakovat po hladině oceánu, dorazili by až do jižní části Grónska. Na přetřes došlo také přepočítávání, kolik by to bylo maratonů (42,195 km), výsledek je 88,5. 

Velkopavlovičtí vytrvalci si shodně odšlápli 80 km. Kam by dorazili oni? Například do Olomouce, Moravských Budějovic, do slovenských lázní Piešťany nebo na předměstí hlavního města Rakouska – Vídně. To už jsou pořádné treky. 

Morkůvská 24 je extrémním závodem jednotlivců. S tím absolutně a vždy koresponduje profil trati, podobající se rozbouřené křivce EKG. Rovinka se nekoná, maximálně nakloněná. O infarktové stavy tu tudíž není nouze ;-). Letos se ale pořadatelé hodně krotili. Loni i předloni to už byl opravdu extrém, navíc, když zapršelo. To si to někteří šinuli do kopců po čtyřech a dolů po zadku. Nutno podotknout, že každoročně je trať jiná a účastník nikdy předem neví, kudy povede. Mohou si tedy gratulovat, že není v dosahu Morkůvek Pálava, to by si snad pro jistotu přibalili do batohu i lana, cepín a mačky. 

Na závěr je nutností zmínit nejzářivější hvězdu letošního ročníku, závodníka Víta Grabovského. Zvítězil a vyhrál co mohl. V absolutním pořadí byl první, ve své kategorii M byl první a urval i nejrychlejší kolo (no, běhal, běhal…). Urazil neuvěřitelných 110 kilometrů v čase 21:02:28.2. 

Všem oceněným závodníkům, nejen z Velkých Pavlovic, upřímně blahopřejeme.
A také všem, kteří se zúčastnili, byli prostě skvělí. Tak, kdo další se příště z Velkých Pavlovic přidá?


Zaujal vás extrémní závod jednotlivců s názvem MORKŮVSKÁ 24?
Pokud ano, nastudujte pravidla * v plném znění je naleznete po kliknutí ZDE a příště se můžete osobně zúčastnit. 

Stručný výtah z pravidel závodu MORKŮVSKÁ 24

*   Morkůvská čtyřiadvacítka je extrémní závod jednotlivců, kteří budou absolvovat závodní okruhy v délce 10 km v okolí Morkůvek.
*   Vítězem se stává ten závodník, který absolvuje nejvíce okruhů. Počítá se pouze dokončený okruh. Částečně absolvovaný okruh není započítáván. Každý závodník má u sebe mapu a kartičku se svým jménem, kterou dostane na startu závodu.
*   Na kontrolních stanovištích (viz mapa, kterou každý závodník obdrží až v den závodu na startu, a to z toho důvodu, že se každoročně trasa obměňuje a nikdy se předem nezveřejňuje kudy povede) si vždy každý závodník sám označí kleštěmi, které jsou zavěšeny na kontrolním stanovišti, příslušné okýnko na kartičce.
*   Start a cíl okruhu je v prostorách kulturního domu v Morkůvkách. Tam je vždy přítomen traťový komisař, který zkontroluje závodníkovi kartičku a pokud je vše v pořádku, označí ji svými kleštěmi. Takto označená kartička je i dokladem platně absolvovaného okruhu. Bez tohoto označení není okruh uznán. Traťový komisař rovněž zaznamenává na nástěnku časy odchodů a příchodů jednotlivých závodníků.
*   Závod je rozdělen do následujících kategorií: D1 * holky do 15 let, D2 * kluci do 15 let, Ž1 * ženy do 35 let, Ž2 * ženy nad 35 let, M1 * muži do 40 let, M2 * muži nad 40 let
*   Startovné činilo v roce 2024 150 Kč a zahrnovalo mimo jiné také občerstvení během celého dne, pitný režim a nocleh v morkůvském kulturáku.

Sportu zdar, chůzi a turistice zvlášť!

Sport * Velkopavlovičtí vytrvalci na 9. ročníku MORKŮVSKÉ 24

Text: Karolína Bártová / Foto: Karolína Bártová / 13.5.2024