Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zlato z Morkůvské 24 urval pro Velké Pavlovice chodec vytrvalec Radek Bárta

Před sedmi léty vyrazili poprvé. Letos po sedmi letech znovu, avšak díky pandemii Covid-19 teprve popáté.
Kdo? Kam? Proč?

Odpověď na první dotaz – neúnavní turisté. 
Odpověď na druhý dotaz – do hvozdů, luk, polí, vinic a sadů okolo obce Morkůvky, ve dne, v noci, cestou necestou…
Odpověď na třetí dotaz – protože se tu konal v sobotu a neděli ve dnech 7. až 8. května 2022
V. ročník akce MORKŮVSKÁ 24, tedy extrémního závodu jednotlivců. 

Z jakého důvodu o této události píšeme na webu města Velké Pavlovice? 

Protože kategorii M2 – muži nad 40 let vyhrál RADEK BÁRTA z Velkých Pavlovic. Za 6 okruhů v celkové délce 66 km, nachozených a částečně naběhaných za 24 hodin, si odnesl zlato! Nejrychlejší čas z roku 2019 sice neobhájil a sladký dort od paní Hladůvkové za tento triumf tedy opakovaně nenakrojil, ale i tak ho zahřálo u srdce, že jej letošní majitel sladké laskominy předběhl o pouhých pět minut. Jak se Radek sám uznale vyjádřil, bylo to pro soupeře vítězství oprávněné a spravedlivé. 

Nezničitelný Petr Janča z Klobouk u Brna urval tento nový rekord v čase 1 hodina a 20 minut v posledním desátém kole, které si dal jako třešničku na dortu v běžeckém tempu! A to navzdory už notně uchozeným nohám, po více či méně probdělé noci a s únavou stupňující se s každým dalším krokem – nepochopitelné! Nabízí se dvojí vysvětlení – buď má tento závodník tajné perpetuum mobile, anebo zvolil vskutku netradiční způsob sebedestrukce 🙂! Aby toho nebylo málo, Petr naprosto s přehledem s 10 koly, což značí 110 kilometrů v nohou, vyhrál i svou kategorii M1 – muži do 40 let a stal se zároveň absolutním vítězem závodu. 

Radkovi a Petrovi patří obrovská gratulace, stejně tak všem, kteří se zúčastnili!

Co nám o závodu říkají pravidla M24?

*   Morkůvská čtyřiadvacítka je extrémní závod jednotlivců, kteří budou absolvovat závodní okruhy v délce 10 km v okolí Morkůvek (v roce 2022 to bylo 11 km).
*   Vítězem se stává ten závodník, který absolvuje nejvíce okruhů. Počítá se pouze dokončený okruh. Částečně absolvovaný okruh není započítáván. Každý závodník má u sebe mapu a kartičku se svým jménem, kterou dostane na startu závodu.
*   Na kontrolních stanovištích (viz mapa, kterou každý závodník obdrží až v den závodu na startu, a to z toho důvodu, že se každoročně trasa obměňuje a nikdy se předem nezveřejňuje kudy povede) si vždy každý závodník sám označí kleštěmi, které jsou zavěšeny na kontrolním stanovišti, příslušné okýnko na kartičce.
*   Start a cíl okruhu je v prostorách kulturního domu v Morkůvkách. Tam je vždy přítomen traťový komisař, který zkontroluje závodníkovi kartičku a pokud je vše v pořádku, označí ji svými kleštěmi. Takto označená kartička je i dokladem platně absolvovaného okruhu. Bez tohoto označení není okruh uznán. Traťový komisař rovněž zaznamenává na nástěnku časy odchodů a příchodů jednotlivých závodníků.

Závod je rozdělen do následujících kategorií:
D1 * holky do 15 let, D2 * kluci do 15 let, Ž1 * ženy do 35 let, Ž2 * ženy nad 35 let, M1 * muži do 40 let, M2 * muži nad 40 let

Celá tato „taškařice“ vás vyjde za pouhých 150,- Kč za startovné, které zahrnuje dokonce i občerstvení a nocleh v morkůvském kulturáku. Pokud vás soutěž zaujala a máte chuť se příště zúčastnit, pro pravidla v plném znění * klikněte ZDE.

Trocha zajímavostí z ročníku 2022

Letos vyrazilo na trať 125 závodníků, společně ušli 3.032 km, což je vzdálenost, jako byste 1,3x obešli po hranicích naši republiku nebo vyrazili z Morkůvek pěšky po dálnici do Gibraltaru!

A až budete někde číst, že dnešní mládež nemá kondici, vězte – není to pravda. Přinejmenším děti a dorostenci v Morkůvkách a okolí jsou v tomto směru v dobrém slova smyslu jistí exoti. Nejlepší výsledky mezi nimi dosahovaly k hranici 70 km a i v dětských kategoriích padaly letos četné rekordy. Jsme rádi, že děti z Moravy boří mýty o současné epidemii peciválství!

Sláva vítězům, čest poraženým a velké poděkování všem zúčastněným i pořadatelům!

Spousty fotografií k akci MORKŮVSKÁ 24 naleznete na Facebooku Obce Morkůvky * https://www.facebook.com/morkuvky/

Sport * Radek Bárta na stupních vítězů extrémního závodu jednotlivců Morkůvská 24

Text: Karolína Bártová / Foto: Karolína Bártová / 9.5.2022