Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zlato, ale i sladce chutnající „brambora“ z kyperského maratonu pro Lukáše Kynického

Pětadvacetiletý velkopavlovický běžec LUKÁŠ KYNICKÝ se začátkem měsíce března letošního roku velmi úspěšně zúčastnil na ostrově Kypr jubilejního 25. ročníku maratonského běhu s oficiálním názvem Logicom Cyprus Marathon. Královskou trať lehké atletiky dokončilo 282 startujících * výsledkovou listinu závodu otevřete po kliknutí ZDE.

Lukáš proběhl cílem jako čtvrtý v čase 2:44:53h (průměrné tempo 3:54min/km), což znamenalo jisté zlaté 1. místo v nejmladší kategorii 18 až 29 let.

Mladému fenomenálnímu běžci Lukáši Kynickému posíláme upřímnou gratulaci
a přejeme do budoucna další, nejen běžecké, úspěchy!

O jaké zážitky se s námi Lukáš podělil? Jak závod vnímal on sám osobně, jak si běh užil? Začtěte se, možná se vám stanou následující řádky inspirací, jak smysluplně trávit volný čas anebo si ujasnit své cíle do budoucna.

Znáte to… „Změňte svůj sen v plán a plán v cíl. Tělo zvládne téměř cokoliv, jen hlavu musíte přesvědčit.“

Maraton, jako královská disciplína lehké atletiky, je opravdovou výzvou pro nejednoho ambiciózního smrtelníka. Stejně tak tomu bylo i v případě mé „maličkosti“. Cifra 42,195 km, to je vzdálenost, kterou musíte zdolat v časovém limitu pod 6 hodin, jinak budete ze závodu vyřazeni. 

Pro mě osobně se na Kypru jednalo o třetí maraton v životě a ambice i cíle byly vysoké. Natrénováno jsem měl lépe než kdy dříve a výsledky z minulých let napovídaly tomu, že bych mohl okupovat stupně vítězů v celkovém pořadí. Pěkná představa…, pomyslel jsem si. Nicméně nepředbíhejme a pojďme pěkně popořádku.

Start kyperského maratonu se odehrává v blízkosti rodiště bohyně Afrodity, což je úchvatné místo na pobřeží Středozemního moře, které je typické svými fotogenickými skalnatými výběžky. Ryzí přírodní skvost! Sám sebe se ptám, co dalšího si pro nás tak organizátoři na trati asi připravili? Očekávání mám po tomto úvodní zážitku vysoká. 

Nicméně dost bylo kochání se přírodou, pojďme k závodu! Na start maratonu se postavilo něco málo přes 300 běžců, z nichž závod úspěšně dokončilo 282 jedinců. Já osobně začal závod dle své předem naplánované taktiky, což odpovídalo shodou okolností plánu i zbylých favoritů závodu. V praxi to znamenalo držet si jednotlivé kilometry mezi tempem 3:40 - 3:50 min/km. To se veleúspěšně dařilo až do nějakého 32. kilometru, kdy mě potkala první větší krize a já v té době aktuálně na 3. místě jsem byl dostihnut závodníkem ze Singapuru, který si se mnou nebral žádné servítky a okamžitě jakmile mě doběhl na nic nečekal a využil mou slabou chvíli k útoku. 

Od toho momentu se mi postupným a vytrvalým úsilím jen a jen vzdaloval. Já se tedy 10 km před cílem ocitl na nepopulární bramborové pozici a bojoval hlavně s časem a sám se sebou. Ve hře byl i tak životní výsledek, a hlavně nový osobní rekord. Následující kilometry byly pro mě doslovným očistcem, svaly pálily jako blázen, hlava přestávala spolupracovat a do toho jsem začal cítit náběh křečí do zadního stehenního svalu pokaždé, když se terén jen o trošičku naklonil z roviny do kopce. Naštěstí jsem v této situaci nebyl poprvé a využil jsem nabyté zkušenosti z triatlonových závodů, doplnil jsem energii, polil se vodou, zvedl jsem hlavu a zaměřoval jsem se na jednotlivé body před sebou, abych zaměstnal svou mysl a zbytek běhu mi tím pádem rychleji ubíhal. 

Všechny tyto strasti mě opustily, jakmile jsem doběhl na promenádu v turistickém městečku Pafos a v dáli uviděl cílový oblouk. V ten moment jsem ze sebe vymáčknul veškerý zbytek sil a do cíle jsem doslova dosprintoval totálně vyčerpaný, avšak v čase 2:44:53h na celkovém čtvrtém místě a na prvním místě v kategorii 18 - 29 let! 

Upřímně, zážitek to pro měl byl obrovský a budu na něj dlouho vzpomínat. Spojení sportu a cestování bylo v tomto případě skvělou kombinací, jak v průběhu krátkého časového úseku poznat, co nejvíce krás, které Kypr nabízí. Mohu jen a jen doporučit. 

Sport * Lukáš Kynický na čtvrtém a prvním místě na 25. ročníku maratonského běhu Logicom Cyprus Marathon 2023

Text: Lukáš Kynický, sportovec – běžec – triatlonista z Velkých Pavlovic / Foto: Archiv Lukáše Kynického / 27.3.2023