Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zimní táboření kmene Vlků

O víkendu ve dnech 22. až 24. února 2019 se uskutečnila na kmenovém tábořišti u obce Okrouhlá na Boskovicku zimní expedice kmene Vlků. A o tom, že byla opravdu zimní, svědčí teploty, které v noci dosahovaly až -13°C a ve dne bylo kolem nuly.

To však účastníkům expedice, kterou tvořilo 10 dětí a 4 dospělí nezabránilo tábořit v tee-pee. To bylo postaveno a zútulněno v pátek večer a tak už kolem osmé hodiny v něm hořel oheň, na kterém stál kotlík s čajem. Už jste někdy viděli opékat  špekáčky přímo z postele? Tak to se právě v tomto okamžiku dělo uvnitř našeho příbytku. Žaludky jsou naplněny a tak zalézáme do spacáků. Ještě chvíli se bavíme, co se bude dít o víkendu a pak již se ze všech koutů ozývá odfukování spících nocležníků. V přikládání na oheň se pak celou noc střídají dospělí.

Mrazivé ráno nás poměrně brzo vyhání z postelí. Je potřeba se trochu rozhýbat, napít horkého čaje a udělat si snídani. A poté již se vydáváme na obhlídku tábořiště. Potok, v létě líně klokotající mezi kameny, dnes hučí už zdálky a tůňky, které na táboře používáme k osvěžení a k vykoupání utvořily souvislou kaskádu malých vodopádů. Nikomu se však do vody nechce a tak se vydáváme nasbírat dřevo na topení v tee-pee a uvaření oběda. Dnes bude rizoto, a tak někteří z nás připravují oběd a ostatní se po nasbírání dostatečného množství dřeva učí tábornickým dovednostem jako je práce s nožem a sekyrkou a také rozdělávat a udržovat oheň. Pak ještě proběhne přírodovědná procházka v okolí tábořiště se sledováním stop zvěře a důsledků jejich chování v přírodě, a taky se učíme pozorovat a poznávat stromy v zimním období. 

Oběd je uvařen, sněden a začínají hry. Nejdříve štafetový závod ztížený vyhledáváním předmětů ukrytých v lese a poté rytířské souboje se zavázanýma očima. A pak už se pomalu zase blíží večer. Dnes k přenocování využijeme nabídky našeho kamaráda Bohouše Kováře, majitele pohostinství a místostarostu obce Okrouhlá. 

Děti si vyzkoušely táboření v zimě na sněhu a nutno říci, že obstály na výbornou a tak jím druhou noc zpříjemníme noclehem v jedné místnosti místního pohostinství. Navíc ráno bychom museli hodně brzo vstávat, kvůli zrušení tee-pee a uklizení tábořiště. To provádíme v klidu a poměrně rychle, takže je ještě čas na další hru a poté se vydáváme do Okrouhlé. Po převlečení do suchého oblečení a připravení pelíšků na přespání si uděláme večeři. Ta je tentokrát studená z vlastních zásob z domů. Poté se ještě pobavíme o průběhu včerejší a dnešní činnosti a uděláme si osobní volno. Něco si také brouknem, bohužel tentokrát bez kytary a pomalu se stěhujeme do svých spacáků. Během povídání o dnešních zážitcích pomalu postupně usínáme.

A už je tu nedělní ráno. Krátká rozcvička, snídaně a pak se již balíme k odjezdu. Ještě uklízíme místo noclehu, rozloučíme se s naším kamarádem Bohoušem a vyrážíme na autobus. Zase skončilo jedno z mnoha povedených táboření. A kdo byli účastníci expedice. Podívejte se na společnou fotku a možná z nich mnohé poznáte.

Takže zase za měsíc někam vyrazíme a mezitím  na schůzkách na Trkmance a snad už i venku v okolí Velkých Pavlovic se naučíme a procvičíme si další tábornické dovednosti.

Kmen Vlků * Zimní táboření

Text: Vladimír Vystrčil / Foto: Archiv kmene Vlků Velké Pavlovice / 1.3.2019