Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Žhavý víkend velkopavlovických hasičů

Pátek 31. 8. 10.45 hod. To, že hoří strniště v těchto suchých dnech není až tak nic neobvyklého. Většinou stačí na uhašení pár kubíků vody a nějaké ta lopata. Když jsme vyjížděli na kopec na Němčičky, tušili jsme, že lopata nepomůže. Dým valící se z velké plochy dával na vědomí, že se jedná o požár většího rozsahu.

Strniště hořící v Boleradicích na poli nad fotbalovým hřištěm zaměstnávalo v době našeho příjezdu už několik hasičů. Hořící plocha dosahující dle mého odhadu 6-8ha byla taková „doutnající“ bomba. Fronta požáru dosahovala několik stovek metrů a plameny byly různě vysoké. Ve skutečnosti to vypadalo tak, že plamen o výšce 20 cm rozfoukl vítr během vteřiny do dvoumetrové výšky a rozšířil místo požářiště o několik desítek metrů. Požár likvidovalo osm jednotek, a pokud vím, nerozšířil se ani na budovu fotbalového klubu, ani do zahrad domů ani do lesa.

Deset minut po druhé hodině polední vypukl požár na poli nad myslivnou v Hustopečích. Zde už nebylo vše beze škod, jako v Boleradicích. Strniště na poli chytlo od balíkovače slámy. A když to chytlo od balíkovače, tak hořel i balíkovač. Majiteli se podařil alespoň odpojit traktor a poodjet s ním dál, ale balíkovač už se zachránit nepodařil ani jemu, ani hasičům. Ke vší smůle byli hustopečští hasiči v době požáru na jiné události. Jinak by to měli k místu požáru snad jeden kilometr od hasičské zbrojnice. Většímu rozšíření ohně na strniště a balíky zabránil další traktorista pracující na vedlejším poli, který zkušeně místo prodiskoval. Balíků tak shořelo asi deset, plocha strniště cca 80x80m.Na toto místo jsme se ještě jednu vraceli. Když už jsme byli zpět ve Velkých Pavlovicích, zavolal nás operační ještě k dohašení jednoho z balíků.

V neděli 2. srpna krátce před polednem vyjeli naši hasiči k požáru kravína v Rakvicích. Zahořela tepelná izolace ve střeše kravína. Hasiči v zasaženém místě o ploše 4×4 metry rozebrali podhledy a požár uhasili jedním vodním proudem. Po kontrole místa požáru termokamerou, se mohl vyvedený dobytek po hodině a půl vrátit zpět.

Petr Hasil


 

Foto © HZS JMK


03-08-2015 PV