Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zemřel před 82 lety. Alois Václav Horňanský udělal z Pavlovic meruňkářskou obec

Napsali o nás; Břeclavský deník, 4.7.2020Dvaaosmdesát let letos uplyne od úmrtí Aloise Václava Horňanského, propagátora pěstování meruněk ve Velkých Pavlovicích. 

Alois Václav Horňanský se zasloužil o to, že se Velkých Pavlovic stala největší meruňková oblast.

* 23. března 1871, Železné u Tišnova
+ 3. července 1938 Velké Pavlovice

223902

Řídící učitel a propagátor pěstování révy vinné a pěstování meruněk Alois Václav Horňanský přišel do Velkých Pavlovic v roce 1891 ve věku jednadvaceti let. Zde nastoupil na své první a také poslední učitelské místo. Velké Pavlovice se mu staly trvalým domovem.

Jeho práce mimo školu byla příkladná, nabádal místní rolníky ke zvelebování hospodářství, ale i obce. Dokladem toho byla například výsadba lip na návsi. Zasloužil se o rozvoj vinařství a ovocnářství. Pořádal výstavy, přednášky, vydával odbornou literaturu, propagoval kvalitní odrůdy révy. Jeho aktivity vedly k tomu, že Velké Pavlovice se staly největší meruňkářskou obcí v republice. Byl jednatelem Zemského vinařského spolku pro Moravu, zakladatelem Státní révové školky ve Velkých Pavlovicích a redaktorem Vinařského obzoru 1910 - 1930.

Autor: Dagmar Sedláčková, Břeclavský deník / 6.7.2020