Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zemřel herec Ladislav Lakomý

Ve věku 79 let zemřel v pondělí vynikající český herec Ladislav Lakomý. Herec, který dobře znal Velké Pavlovice a svým hlasem provázel několik poetických dokumentů o našem městě. Jeho hlas si můžete poslechnout ve filnových dokumentech „Krajina Modrých Hor“ či „Rozhledna Slunečná“. Při natáčení těchto dokumentů ve sklepních lokalitách využil možnosti ochutnat víno místních vinařů. Jak vidno z videozáběrů, Ladislav Lakomý dovedl nejen víno znalecky ochutnat ale i ocenit práci vinařů.

Doménou Lakomého bylo divadlo, ale nasbíral také desítky filmových a televizních rolí. Působil jako uznávaný divadelní pedagog, recitátor a dabér. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění a většinu života spojil s brněnskými scénami. Začínal v Divadle bratří Mrštíků. V druhé polovině 60. let byl krátce uměleckým šéfem divadla v Uherském hradišti. Poté zakotvil v Národním divadle Brno, které se stalo jeho domovskou scénou.

Lakomého herectví vynikalo vnitřní silou a neokázalou přesností, jež mu umožňovala vytvářet nejrůznější psychologické typy. Vynikal například při ztvárnění postav s hlubokým vnitřním životem, hledajících či rozpolcených.

V Lakomého filmografii je bezmála 80 filmových a televizních postav. Jako dabér Lakomý propůjčil svůj hlas hvězdám jako byli Jean Marais, Alain Delon a Horst Buchholz. V roce 1998 získal za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského.

Videostudio Grégr mělo přislíbenou od Ladislava Lakomého jeho účast i na třetím poetickém dokumentu s názvem „Rozhlédni se a poznávej“. Mistrovo zdraví však již nedovolilo jeho účast na projektu.

Čest jeho památce

Miroslav Grégr

 

Vzpomínka na Ladislava Lakomého
Archiv videostudia Grégr Velké Pavlovice

 

12-04-2011 PV