Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Žehlení krojových sukní. Umění pro trpělivé

Ve čtvrtek, 5. února, byl v Ekocentru Trkmanka zahájen první z pěti kurzů žehlení krojových sukní. Vzhledem k vzrůstající chřipkové epidemii se sešlo z nahlášených deseti účastnic, pouze osm. I v tomto nižším počtu byly pod vedením nadšené lektorky, paní Žanety Buchtové, dámy zasvěceny do tajů rozdělávání škrobu, žehlení a následně pak i skládání krojových sukní. Zprvu lehce vypadající činnost, předváděná p. Buchtovou, se v rukou začátečníků měnila v téměř urputný boj.

Práci našim „učnicím“ nezlehčila ani kamera České televize, která projevila zájem si kurz natočit. 

 A jak tomu bývá, i u nás se vše v dobré obrátilo a ženy svůj boj vyhrály. Každá se na konci kurzu mohla pochlubit vyžehlenou sukní.

Nakonec nezbývá než konstatovat, že k tomu, aby člověk ovládal tuto záslužnou činnost, není potřeba jen umět škrobit a žehlit, ale především mít notnou dávku času a hlavně trpělivosti.

Tímto chceme poděkovat nejen Žanetě Buchtové, ale také všem maminkám, babičkám i tetičkám, které se celá léta žehlením krojových sukní s láskou věnovaly.

Za Ekocentrum Trkmanka Zuzana Pecháčková


 

Fotogalerii z kurzu žehlení krojových sukní otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Zuzana Pecháčková

 

06-02-2015 PV