Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zbrusu nový modrohorský cimbál

Krásný příběh, který se odehrává v Modrých Horách a bude mít snad hooodně dlouhého trvání.

Náš region je kulturně velmi pestrý a není akce, na které by nezněla (většinou) dobrá muzika - poměrně často cimbálová. Cimbál je většinou středem tohoto dění. Cimbál je znám zejména ve folklóru, jeho možnosti jsou ale neskonale širší – world music, folk, jazz, nádherná vážná muzika případně další styly, či nezaškatulkované směry.

Je potřeba nejen dobrou muziku dělat, ale také vychovávat další generace. Tím hlavním, kdo se o to na poli cimbálovém v našem regionu stará, je Michal Grombiřík. Šikovné muzikanty, šikovné studenty a šikovného učitele bychom tedy měli, ale co teda zásadně chybělo, byl super nástroj.

To už byl poslední krůček k realizaci projektu „Folklor v Modrých Horách“, který podpořila MAS Hustopečsko prostřednictvím SZIF.

Nádherný, plně tlumený nástroj, s rozšířeným rozsahem vyrobil a dodal Miroslav Holiš a jeho tým HOLAK cimbály. Původně se projekt domlouval s jeho tátou Vladimírem Holišem, ale ten už se bohužel se stará o nástroje mnoha muzikantů, kteří nás opustili a jistě hrají dobrou muziku někde jinde.

Co mají společného klavíry Steinway a náš nový cimbál? Dřevo na rezonanční desky vyrůstalo ve stejné lokalitě – a zvuk je prostě brutální!

Přejme si tedy, ať tento modrohorský cimbál rozsévá jen radost a ať u něj vyroste nejeden dobrý cimbalista.

Svoji premiéru na veřejnosti si již zažil zbrusu nový modrohorský cimbál ve čtvrtek 22. června 2023 v Baraque Wine Galery na cimbálové výroční besídce studentů ZUŠ Velké Pavlovice a věřte, bylo to skvělé kulturní pohlazení.

Kultura * Zbrusu nový modrohorský cimbál

Text: Tomáš Bílek / Foto: Tomáš Bílek & Lukáš Stávek / 27.7.2023