Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zatmění Slunce na snímku pana Františka Kobsy

Včera, ve čtvrtek 10. června 2021, kolem poledne jsme měli možnost pozorovat částečné zatmění Slunce. Stalo se tak mezi 11:44 až 13:36 letního středoevropského času, kdy jsme mohli před Sluncem spatřit menší část tmavého měsíčního disku. 

Maximum nastalo ve 12:39, kdy Měsíc zakryl zhruba jednu pětinu slunečního disku. Jednalo se po šesti letech o první zatmění ze série sedmi částečných slunečních zatmění, která budeme moci vidět mezi lety 2021 až 2030. 

Zatmění Slunce s fotoaparátem sledoval i pan František Kobsa z Velkých Pavlovic a podařilo se mu úžasně tento úkaz vyfotografovat. Snímek pořídil přesně ve 12:46 hodin. Za zaslání vzácné fotografie panu Kobsovi velmi děkujeme!

Zatmění Slunce nad Velkými Pavlovicemi
10. června 2021, 12:46 hodin letního středoevropského času

229374

Co to je ZATMĚNÍ SLUNCE?

Zatmění Slunce vzniká v okamžiku, kdy se Měsíc ve fázi novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. V případě, že Měsíc zakryje celé Slunce, hovoříme o úplném zatmění Slunce a při jeho pozorování jsme svědky bez nadsázky dech beroucího představení.  Je-li Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dál od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak pozorujeme rovněž nezvyklé, tzv. prstencové zatmění Slunce. V obou případech je zatmění pozorovatelné pouze v úzkém pásu na Zemi, kde se velkou rychlostí pohybuje měsíční stín. Na velké ploše mimo tento pás je pak zatmění pozorovatelné jako částečné a zákryt Slunce je tím větší, čím blíže se pozorovatel nachází k pásu úplného či prstencového zatmění.

Tento případ nastal právě letos 10. června 2021. Pás prstencového zatmění se potáhl od Kanady přes Grónsko (zde bylo zatmění nejdelší - přesně 3 minuty a 52 sekundy) až do Ruska (části severovýchodní Sibiře). Byl vidět také přímo na severním pólu. Jako částečné bylo toto zatmění dále pozorovatelné v Severní Americe, z velké části Evropy, severní poloviny Asie a ze severozápadní části Atlantiku.

U nás bylo zatmění viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. Slunce v době zatmění bylo vysoko nad jihovýchodem a jihem. Jednalo se o první zatmění po dlouhých 6 letech, proto bylo velmi mimořádné.

Předchozí částečné zatmění Slunce na našem území jsme pozorovali 20. března 2015. Další bude pozorovatelné v říjnu 2022 a pak až v březnu 2025. Nejbližší úplné zatmění Slunce pozorovatelné u nás proběhne 7. října 2135, kdy by mělo být vidět,  pokud bude dobré počasí, např. v Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Olomouci nebo v Ostravě. Nejbližší úplné zatmění Slunce pozorovatelné přímo v Evropě nastane 12. srpna 2026 a bude možné ho pozorovat ve Španělsku nebo na nejzápadnějších výběžcích Islandu.

Zatmění je možné pozorovat individuálně nebo navštívit některou z hvězdáren. Pokud se rozhodnete pro individuální pozorování, je třeba dbát především na bezpečnost. Nezakrytá část Slunce bude stále dost intenzivním zdrojem světla a bez použití vhodných pomůcek může při přímém pozorování hrozit trvalé poškození zraku! Doporučujeme proto použít speciální brýle pro pozorování zatmění (obyčejné sluneční brýle nestačí), folii Baader AstroSolar, případně svářečský filtr stupně 13 a vyššího. Můžete pozorovat i malým dalekohledem, ale pak je nutné použít před objektiv náležitý filtr, nikdy se nedívejte na Slunce do dalekohledu přímo. 

Zdroj: RNDr. Eva Marková, CSc., Sluneční sekce České astronomické společnosti / Text: Karolína Bártová / Foto: František Kobsa / 11.6.2021