Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zářijový výlet na zříceninu, do jeskyní i na poutní místo

To je stručný výčet míst, která navštívili účastníci sobotního zájezdu pořádaného Lenkou Bukovskou, pod hlavičkou Střediska volného času při ZŠ Velké Pavlovice.

Prvním zastavením byla zřícenina hradu Helfštýn, vévodící celému údolí Moravské brány. V podvědomí je nám však tento hrad znám akcí Hefaistos - setkáním uměleckých kovářů na konci srpna.V roce 1986/87 byla v suterénu paláce vybudována stálá expozice uměleckého kovářství a zhruba o 10 let později rozšířená o expozici historické mincovny s replikami renesančního strojního vybavení. Stěny těchto místností jsou z kamene se zeleným povrchem. A jak nám řekla p. průvodkyně: „Kdo se jich dotkne a něco si přeje, do roka se mu to vyplní.“ A tak většina z nás ji  rychle uposlechla a za rok se uvidí, jestli měla pravdu.

Při druhém zastavení jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou. Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v ČR. Na jejich vzniku se kromě běžných srážkových vod podílela také teplá uhličitá kyselka. Unikátní výzdobu tvoří gejzírové stalagmity, kulovité povlaky zvané „koblihy“ a křehké keříčky bílého minerálu aragonitu. Jejich krásu obdivoval každý z nás.V jeskyních byla i příjemná teplota okolo 14,5°C.

Posledním zastavením našeho sobotního výletu bylo poutní mariánské místo Svatý Hostýn - kopec v Hostýnských vrších. Komplex zahrnoval baziliku Nanebevzetí Panny Marie, ubytovny pro poutníky, křížovou cestu Dušana Jurkoviče, větrnou elektrárnu a vyhlídkovou věž. Svatý Hostýn je taktéž znám Orelskou poutí a Poutí Radia Proglas.

A co dodat na závěr? Po celou dobu výletu nám přálo počasí, bylo jako na objednávku, sluníčko hřálo až k neuvěření!

Kam se vydáme příště? No přeci na vánoční výlety do Vídně, Györu a nebo do Bratislavy.

 

Ing. Lenka Bukovská, www.zs.velke-pavlovice.cz


 

Fotogalerii ze zájezdu na hrad Helfštýn, do Zbrašovských aragonitových jeskyní
a na Svatý Hostýn otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 014 Archiv SVČ při ZŠ Velké Pavlovice

 

 

 

15-09-2014-BK