Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

ZARÁŽENÍ HORY - zlatý hřeb Velkopavlovického vinobraní

Každý rok je program Velkopavlovického vinobraní jiný, avšak objevuje se v něm několik bodů, které se opakují s železnou pravidelností a pokud by tomu to tak nebylo, slanosti by ztratily svůj nezaměnitelný punc. Prvním z nich je pestrobarevný průvod krojované chasy městem, oproti hodům ozvláštněným obrovskými hrozny révy vinné, nesenými na dřevěných podpěrách mladými chasníky a také děvčaty v pracovních červených krojích. I atmosféra je o tomto průvodu uvolněnější, neboť všichni už správě tuší, že pomalu nadchází skutečný zlatý hřeb…

Tím je každoroční divadelní ztvárnění starodávného vinařského rituálu ZARÁŽENÍ HORY. To znamená, že se uzavře „hora“, tedy vinohrad, do kterého až do samotného vinobraní nesmí vstoupit ani noha. Natož si utrhnout hrozen! Výjimku tvoří snad jen těhotné ženy, ostatní se se zlou potáží!

Jenomže scénka „Zarážení“ je ve Velkých Pavlovicích naladěna na „o něco odlehčenější notu“. Na jevišti se sejdou místní ochotníci, kteří si neberou servítky a do slova a do písmene nenechají ani nit suchou na současném zastupitelstvu města i starostovi samotném.

Proto snad nikoho nepřekvapí, že se letos probíraly tančící, či chcete-li opilé, sklepy Pod Starou horou, Ekocentrum Trkmanka, Vinné sklepy Františka Lotrinského, ale i zaběhlá puma, tygr, ukradené muškáty z oken, veřejné záchodky či jarní nebo podzimní Šlapka. Ten, kdo sleduje v průběhu celého roku dění ve městě nebo alespoň pravidelně pročítá městské webové stránky, ví přesně o čem je řeč. A vzhledem k tomu, že se obecenstvo mohlo smíchy potrhat, usuzujeme, že přesně vědělo, z jakých událostí a zdrojů autor scénáře čerpal.    

 

Před ochotníky klobouk dolů, do „hory“ ani krok a za rok
na Velkopavlovickém vinobraní u „Zarážení hory“ opět na shledanou!

 

Karolína Bártová

 

Fotogalerii z průvodu krojovaných a ze scénky ZARÁŽENÍ HORY
otevtřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2012 Karolína Bártová

 

 

02-09-2012-BK