Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Zámek, květiny, pštrosi, jeskyně i propast. Za jediný den!

Krásný výlet po trase zámek Rájec Jestřebí, Sloupsko-šošuvské jeskyně, pštrosí farma a propast Macocha uspořádalo Středisko volného času při ZŠ Velké Pavlovice v sobotu 26. dubna 2014. Tentokrát byl výlet skutečně bohatě programově nabitý, což velice zaujalo širokou veřejnost. Ta na nevšední nabídku slyšela a zaplnila autobus takřka do posledního sedadla.

První zastávkou byl zámek Rájec Jestřebí, který nás překvapil svým skvostným interiérem a hlavně nádhernou květinovou výzdobou. Zámek patřil knížecí rodině Salmů, který koupil roku 1763 od sourozenců své ženy za 360.000 zlatých zakladatel zámku Antonín Karel ze Salm-Reiffercheidtu. Ten bohužel již roku 1769 zemřel a proto se o poslední úpravy postaral jeho syn kníže Karel Josef. Jeho portréty dodnes zdobí nejednu místnost.

Druhou zastávkou potom byla návštěva pštrosí farmy v nedalekých Doubravicích. Bylo to tajné a předem neavizované překvapení pro všechny účastníky zájezdu. Pštrosí farma se nachází na okraji Moravského krasu a zabývá se chovem pštrosů afrických, jejich šlechtěním, dále potom chovem nandu pampového a emu hnědého. Tato zastávka pochopitelně nejvíce nadchla naše nejmenší.

Odtud jsme se již vydali směr Sloupsko-šošuvské jeskyně, kde nás čekal „Historický okruh“, který byl otevřen nedávno, v roce 2011. Sloupsko-šošuvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Prohlídka končila v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí.

Poslední zastávkou našeho výletu byla propast Macocha a to sice její prohlídka z výšky, z Horního můstku, kde jsme nahlédli do propasti z výšky 138 metrů. Nedaleko od Horního můstku je stanice lanové dráhy vedoucí k Punkevních jeskyním. Zde si každý podle své chuti dopřál občerstvení a podle svého zájmu nakoupil i nějaký ten suvenýr.

A kam příště na výlet či zájezd ze SVČ?

V květnu si vyrazíme do Polska, na prohlídku vyhlazovacích táborů Osvětim a Březinka.
V červnu potom je naplánována trasa Čechy pod Kosířem, Loštice a Olomouc.

 

Ing. Lenka Bukovská, organizátorka zájezdu


 

Fotogalerii ze zájezdu SVČ při ZŠ Velké Pavlovice na Blanensko
a do Moravského krasu otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 

28-04-2014-BK