Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

ZÁMECKÉ SNĚNÍ. Oslavili jsme 10. narozeniny Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích

Při příležitosti desátého výročí založení Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, jsme se rozhodli za podpory zřizovatele Města Velké Pavlovice, uspořádat happening. 

Uskutečnil se v sobotu 16. července 2022, zaměřili jsme jej na historii daného místa, nechali jsme návštěvníky snít o tom, jaké to asi u nás kdysi bylo. Celým odpolednem akci provázela paní Zita Dvořáková, ředitelka Ekocentra Trkmanka, v historickém kostýmu odpovídajícímu tereziánské době.

Zámeckou slavnost zahájil příjezd husarů na koních. Příslušníkům tělesné stráže uherského krále a vojenské lehké jízdy z doby uherské habsburské monarchie nechyběly krásné uniformy, šavle a bujní oři. Ti krátce návštěvníky seznámili s historií husarů a předvedli husarský výcvik koňů, který byl nezbytný pro přežití v bojích.

Krásné melodie a zpěv dívek z cimbálové muziky Terezky a Adélky Bílkových a Magdalenky Grégrové, vnesly do nádvoří velmi příjemnou atmosféru a naladily hosty na Zámecké snění.

V rámci odpoledního programu proběhlo několik opravdových soubojů mezi rytíři z historické šermířské skupiny CARPE DIEM, některé rány musely opravdu bolet. Návštěvníci se mohli seznámit s různými druhy zbraní, vyzkoušet si je, osahat si brnění.

Po celé odpoledne až do podvečerních hodin probíhaly komentované prohlídky budovou zámečku. O nahlédnutí do historie se postarala Bílá paní a v závěru prohlídky se mohli návštěvníci seznámit se starými mapami a získat více informací u pana Stanislava Práta.

Návštěvníci se mohli vyfotografovat s živými sochami, které představovaly zlatý knížecí pár na nádvoří a stříbrného kata v mučírně. O zážitky se sochami opravdu nebyla nouze, mohli jste se nechat dobrovolně mučit na pranýři.

O krásné doladění celé akce se postarala hudební skupina Quanti Minoris. Žánrově lze Quanti Minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvýstižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Repertoár tvoří, kromě vlastní tvorby, většinou zhudebněná poezie středověkých autorů. Hudba je vlastní a je pouze inspirována hudbou z období 13. – 17. století.

Večer svým vystoupením uzavřela kejklířka s ohněm Barbora Blažková. Skloubení odvážnosti a půvabu bralo divákům dech. Tanec, dobový oděv, ladnost pohybů a historická hudba ve spojení s ohněm nenechaly nikoho chladným.

V průběhu odpoledne nechyběly workshopy zaměřené na stará řemesla – návštěvníci si vyzkoušeli drátkování na kamíncích s paní Marií Šmídovou, způsobem macramé si nazdobili skleněné lucerničky s paní Ivonou Kalamenovou z Dílny Ivka, vyrobili si vlastní lapače snů s Miloslavem Dvořákem. V rámci tvořivých workshopů se představila i paní Lucie Bízová s Divokou pekárnou a výrobou krásných dekorací a věnců, s pečením kváskového chleba a výrobou ekologických výrobků.

Na zahradě si všichni mohli vyzkoušet střelbu z luku pod vedením pana Martina Holáska, který reprezentoval spolek lukostřelby LK Společenstvo Moravských Vlků, který od letošního roku funguje ve Velkých Pavlovicích.

Na zahradě si mohli všichni zařádit na šlapacích motokárách různých velikostí a prohlédnout si malý koutek domácích zvířátek – králíky, morčátka, malé liliputí rousnaté slepičky a krásné hedvábničky, v ekocentru zoo koutek s exotickými zvířátky.

Historický byl i jídelníček – vypečená hnáta, grilovaní hadi či pikador.

Atmosféra celého pozdního odpoledne byla nad očekávání fantastická, návštěvníci se bavili, na své si přišly úplně všechny věkové kategorie. Jako titulek při prezentaci jsme použili latinský název genius loci, alias duch místa, můžeme potvrdit, že duch místa našeho zámečku opravdu ožil.

Historie žije, přijďte za námi opět za rok!

Ekocentrum Trkmanka * Oslava 10. výročí zahájení provozu Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích

Text: Zaměstnanci Ekocentra Trkmanka Velké Pavlovice / Foto: Josef Jaborník, Miloslav Dvořák / 25.7.2022