Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Za nápad na meruňkové víno mohl ananas

Napsali o nás; Břeclavský deník * Začínal jako každý jiný vinař na jižní Moravě. Vinařská tradice se v rodině předávala po generace. „Od mala jsem se motal po vinicích a koukal pod ruce svého dědy i táty,“ vypráví Pavel Lacina z Velkých Pavlovic, který vyrábí i originální meruňkové víno.

Vystudoval na vysoké škole mezinárodní vztahy, Potom pracoval v americkém Chicagu jako ředitel exportu u firmy CzechTrade. „Tahle firma byla vlastně mým prvním a posledním zaměstnavatelem. Dokonce mám ještě bezpečnostní prověrku“, vzpomíná s úsměvem na své původní zaměstnání. Následně se ale vrátil k rodinné tradici. Vinařství.

Nápad na vyrobení vína z jiného ovoce než z hroznů přišel na Havaji. „Jeli jsme se ženou na dovolenou na ostrov Maui. Tam jsem ochutnal ananasové víno. Skoro se to nedalo pít,“ říká Lacina.

Nicméně ananasové víno mu vnuklo nápad vyrobit víno z oranžových jihomoravských plodů. „Tohle ovoce jsem vybral, protože krásně voní. Má kouzelné aroma a dovedl jsem se představit, že víno bude mít plnou chuť, bude extraktivní a nebude to jen vodová šťáva,“ vysvětluje.

První várka byla jen na zkoušku a moc se nepovedla. „Zato u druhé jsem byl spokojený a víno jsem odvezl na mezinárodní veletrh Food Ex o Tokia,“ popisuje první úspěchy s Marhulovým vínem.

Japonci si ho oblíbili. „Marhulové original se jim zdálo málo sladké, proto jsem vytvořil ještě vína inspirovaná slámovým a ledovým,“ dodává.

Od tohoto vína už bylo jen krůček k výrobě světového unikátu – meruňkového šumivého vína. „Rozhodl jsem se ho vytvořit tou nejnákladnější, nejsložitější a zároveň nejpoctivější metodou. Půlročním kvašením v lahvích,“ říká.

Teď je po roce prvních tisíc lahví po tři sta pětasedmdesáti mililitrech meruňkového sektu připravených k prodeji. V rámci vinařské akce Víno v oranžovém ve Velkých Pavlovicích půjde světový unikát do aukce. „Výtěžek z dražby dostane sdružení Šance v Olomouci, které pomáhá onkologickým pacientům,“ říká Lacina. V Šanci pomáhají dětem s onkologickými onemocněními.

Zdroj: Břeclavský deník / Autor: Kateřina Vajsová / 15.7.2019