Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Za hranice všedních dnů... Z Velkých Pavlovic na Jadran

Dovolené roku 2010 dosahují v těchto dnech svého zenitu. Mnozí upřednostňují užít si dovolenou v České republice, jiné lákají dálavy cizích krajin. Nemálo občanů z Velkých Pavlovic patří mezi stovky tisíc Čechů, kteří v letních měsících míří na Jadran.

A proč právě do Chorvatska?

Je to snad nejkrásnější a nejčlenitější pobřeží, jaké se dá na světě najít. Délka pobřeží je 5835 km. Rozloha teritoriálních vod je 31067 km. Pětimilionové Chorvatsko má 1185 ostrovů, z nichž je 67 osídlených. Azurová modř, smaragdově zelená jedlová zeleň a skalní šeď jsou stálé barvy, které vytvářejí obraz krajiny chorvatského pobřeží. Na širokém prostoru se tu proplétá voda s pevninou, avšak nikdy jejich hranice nevytvoří přímou linii.

Chorvatsko je nevšední země a tak není divu, že pod záštitou Unesca je zde mnoho památek. Staré město Dubrovník, Plitvická jezera, Eufariova bazilika v Poreči, Dioklecianův palác ve Splitu, katedrála v Šibenik a historické jádro v Trogiru.

Ve staré dalmatské moudrosti se dodnes traduje přísloví:Kad stavíš prst u more, povezan si s cilejim svijetom.“ Přeloženo: „Ponoříš-li prst do moře, jsi spojen s celým světem.“ Toto přísloví obsahuje a symbolizuje životní pocit obyvatel, jejich otevřenosti vůči světu, zakotvenou v lásce k domovině.

Vzniku tohoto pozoruhodného prostoru pomohlo i jedinečné podnebí, ve kterém není možné rozeznat kalendářní zimu, ekologicky čisté moře, vzduch a velmi vysoký počet slunečních dnů v roce. Ne nadarmo se říká „Nad Jadranem slunce nezapadá.“

A to je důvod proč Češi jezdí každoročně do Chorvatska.

 

Fotogalerii dotvářející atmosféru letošních dovolených našich občanů na Jadranu
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Text a foto Miroslav Grégr

26-07-2010 PV