Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Za dva týdny poteče Svatomartinské víno proudem

Degustační komise včera rozhodla, která vína obdrží značku Svatomartinské. Tuto značku si může na svá mladá vína letos nalepit 80 vinařství.


Už čtvrtým rokem prodávají vinaři svá mladá vína pod společnou značkou SVATOMARTINSKÉ, kterou marketingově podporuje Vinařský fond. Zatím se s tímto vínem neťuká, jak upozorňují vinaři. Svatomartinské půjde do obchodů a vinoték až 11. listopadu, kdy bude také na slavnostních akcích nový ročník vín přivítán. Včera nezávislá komise degustátorů hodnotila, která vína projdou náročnými kritérii.

Značka SVATOMARTINSKÉ začíná být podle všeho trendy, její prodej rok od roku narůstá. Letos míří na pulty obchodů, do vinoték a restaurací přes 800 tisíc lahví. Na Svatomartinské zpracovávají vinaři rané odrůdy. Pro bílá vína je to Müller Thurgau a Veltlínské červené rané, pro růžová a červená vína Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Vína, která budou vinaři pod značkou Svatomartinské prodávat, musí projít nezávislým hodnocením degustátorů. „Je to záruka, že se pod touto značkou objeví pouze kvalitní a ověřená vína,“ upozornil ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Právě dnes degustační komise hodnotila celkem 205 vzorků vín z moravských a českých vinic. „Do letošního ročníku se přihlásilo 83 vinařských firem. O známku Svatomartinské se ucházelo 79 bílých vín, 78 červených vín a 48 vzorků vín růžových. Z dvou set pěti vzorků získá licenci sto sedmdesát pět dohromady od 80 firem,“ udává přesné počty Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který se staral o technický průběh hodnocení. Pět vinařství je z vinařské oblasti Čechy, ostatní z vinařské oblasti Morava.

Kvůli velkému zájmu proběhlo hodnocení ve dvou termínech, a to 24. a 30. října v degustačním sále Národního vinařského centra ve Valticích. „Minulý týden v pátek probíhalo první kolo hodnocení. Z prvních 37 vzorků, které se hodnotily, neprošlo přísnými kritérii pouze pět,“ komentuje Marek Babisz.

Vzhledem k velkému počtu vzorků byly v Národním vinařském centru, kde hodnocení probíhalo, sestaveny čtyři degustační komise z řad výrobců a prodejců vín, kteří mají degustátorské zkoušky. Celé hodnocení zastřešil Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc. Každou komisí prošlo okolo 50 vzorků Svatomartinského vína.

„Víno nesmí mít žádnou vadu ani chorobu, musí splňovat analytické hodnoty a senzorické vlastnosti dané ochrannou známkou. Víno, které splní všechna náročná kritéria a komise souhlasí v nadpoloviční většině, se dostane na trh. Pokud je víno komisí v nadpoloviční většině zamítnuto, nesmí být uvedeno na trh pod známkou Svatomartinské víno,“ dodává Marek Babisz.

zdroj: Národní vinařské centrum & Omnimedia

31-10-2008