Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Z Velkých Pavlovic na maraton do New Yorku

Osmadvacetiletá Petra Příborská, rodačka z Moravského Žižkova, která dlouho žila ve Velkých Pavlovicích, dokázala něco, co se povedlo jen málokomu z České republiky. Rozhodla se běžet nejznámější maratonský závod ulicemi New Yorku a svého cíle nakonec dosáhla. Jak se cítila v cíli? Čtěte dál.

Jak jste se vlastně dostala do USA?
Když mi bylo deset let, dostala jsem od rodičů knihu, ve které popisovali světová velkoměsta, a mě nadchnul právě New York. Tenkrát jsem se utvrdila, že se tam jednou podívám. Po ukončení střední školy a následujícím studiu angličtiny jsem se přihlásila na roční program au-pair do USA. Nevěděla jsem, do kterého města se dostanu, ale byl to asi osud, když se mi ozvala první rodina přímo z New York City. Začátky tam byly těžké. S prací se mi moc nedařilo, za ten rok jsem vystřídala čtyři rodiny. Poznala jsem, že New York může být i docela drsný, ale tuto zkušenost bych za nic na světě nevyměnila. Po roce jsem se vrátila do Česka, znovu jsem tu začala studovat, ale v březnu 2006 jsem opět odletěla do USA, kde jsem už téměř pět let.

Co bylo impulsem k tomu, že jste se rozhodla běžet nejznámější maraton na světě?
Tento maraton je ve městě jedna z událostí roku. Každý rok jsem sledovala desetitisíce závodníků, jak běží přes celé velkoměsto. Přes dva miliony diváků fandí a podporuje běžce po celé trase závodu. Obdivovala jsem každého závodníka, který kolem mě proběhl. Nikdy mě ale ani ve snu nenapadlo, že bych něco takového absolvovala já sama. Minulý rok se moje kamarádka rozhodla, že ho zkusí uběhnout. V ten rok se to u mě zlomilo. Tím, že běžel někdo, koho znám, jsem to hodně prožívala a řekla jsem si, že to v roce 2010 také zkusím. Hned další víkend jsem začala s běháním, byla to sobota 7. listopadu 2009, tedy přesně rok před mým velkým cílem, který byl už tehdy stanoven na 7. listopadu 2010.

 

Celý rozhovor zobrazíte po kliknutí na obrázek...

 

Maratónkyně Petra Příborská z Velkých Pavlovic.
Autor: Archiv Petry Příborské

Zdroj: Břeclavský deník (www.breclavskydenik.cz)

25-11-2010 PV