Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Z Velkých Pavlovic na konec republiky, do Chebu aneb Od diktatury k diktatuře

Trojice studentů našeho gymnázia – Vojtěch Antoš, Pavel Kosík a Ondřej Sláma – vybojovali v XXV. ročníku Dějepisné soutěže studentů gymnázií skvělé 27. místo ze 75 nejlepších týmů České republiky a Slovenské republiky. 

Tuto soutěž organizuje učitel chebského gymnázia Mgr. Stulák a o jeho manažerských schopnostech svědčí fakt, že na organizační zajištění (doprava, ubytování, stravování) a na ceny pro soutěžící (knihy pro každého účastníka v hodnotě cca 4 tisíce korun, pro vítěze notebooky, zájezd…) pro letošní rok získal bezmála 3 miliony korun. Mezi sponzory se řadí instituce obou republik, Západočeský kraj, některé obce (mezi nimi i Velké Pavlovice), řada poslanců a senátorů.

Připravit se na tuto soutěž znamenalo zvládnout (pro letošní ročník) období od konce války do konce roku 1948 - soutěž měla proto podtitul Od diktatury k diktatuře. Soutěžící prokazují znalosti v celé šíři společnosti, tj. politika, hospodářství, kultura, sport, film, hudba… Jednotlivé osobnosti musí poznat podle obličeje (což obnáší poznat minimálně 150 osob). V posledním kole otázky zadávají (ze záznamu) zajímavé osobnosti – letos jimi byli olympijští vítězové obou republik – např. Dominik Hašek, Anton Tkáč, Martin Ručínský nebo Miloslav Mečíř.

Soutěž probíhá dvoukolově - krajská kola v dubnu, to postupují tři (příští rok dvě) školy z kraje. V listopadu téhož roku pak probíhá celostátní kolo za účasti 75 českých a slovenských škol. Za účasti významných českých a slovenských historiků a dalších významných osobností. Letos jsme měli možnost setkat se s ministryní školství Kateřinou Valachovou, předsedou senátu Milanem Štěchem, brankářem Dominikem Haškem (málokdo ví, že Hašek vystudoval český jazyk a historii), kardiologem Janem Pirkem, astronomem Jiřím Grygarem... Soutěžící dostávají cenné knižní ceny, jsou ubytovaní ve Františkových Lázních a po celou dobu je pro ně zajištěno stravování.

Naše škola se do soutěže zapojila třikrát, z toho se dvakrát povedlo dostat do celostátního kola. Považuji to za mimořádný úspěch. Rádi bychom se zapojili i do příštího ročníku - tentokrát bude zachycovat období 1949 - 1967.

Text: Mgr. Pavla Míchalová, Gymnázium Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 28.11.2016

Gymnázium * XXV. ročník Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR v Chebu