Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Youth draw stories - Projekt Erasmus + Slovensko Počuvadlo

Když lidé slyší Erasmus, většina z nich si představí několikaměsíční nebo dokonce roční studium na zahraniční škole. Co už ale často nevědí je to, že projekt Erasmus může trvat třeba jen pár dní. Naše skupina sestávající z 12 studentů Gymnázia Velké Pavlovice strávila na takovém pobytu celkem 12 dní. 

Cestu jsme měli téměř nejkratší, naše cílová destinace Počuvadlo poblíž Banské Štiavnice se nachází ani ne tři a půl hodiny cesty autobusem.

Téma „Youth draw stories“, které nás provázelo celým projektem, už samo o sobě napovídá, že šlo o výtvarný kurz. Kromě schopnosti vyjádřit myšlenku kresbou bez použití slov byla hlavním cílem komunikace mladých lidí v anglickém jazyce a zdokonalování společného jazyka. Sešlo se nás celkem 60 z různých koutů Evropy, kromě naší skupinky z Česka a Slováků přijeli také studenti z Maďarska, z Rumunska (opravdu přijeli, cestou v autobuse strávili více než 20 hodin) a letecky se dopravili i studenti ze Španělska a Estonska. Všichni jsme byli ubytovaní v rozlehlém, leč útulném penzionu Pod Sitnom poblíž nádherného jezera Počuvadlo.

Počáteční nervózní pokukování a úzkostlivé setrvávání v národnostních skupinách však naboural již první „energizer“. Pro ty z vás, kteří netuší, o co se jedná, energizer je drobná aktivní hra, která má účastníky rozproudit a probudit před nadcházející prací. Náplní celého dne byly čtyři workshopy, během kterých jsme se obvykle rozdělovali do mezinárodně namíchaných skupin. Následně jsme pracovali na projektech, které nám zadala koordinátorka celého programu, Eglé. Pojmy „pracovat“ a „projekt“ však nemyslím náročnou a vyčerpávající činnost, ale poutavé zpracování vlastních komiksů, témat nebo dokonce písniček. Děsivě znějící téma „Graphic facilities“ tak nakonec nebylo tak velkým strašákem, jak se zpočátku podle názvu mohlo zdát.

Na večerním programu pro první tři dny se podílely jednotlivé národnosti, které během tzv. cultural nights prezentovaly svoji zemi, kulturu, tance i pokrmy. V polovině pobytu nás čekal jednodenní výlet do nedaleké Banské Štiavnice, kde jsme samozřejmě měli také úkoly a povinnosti. Museli jsme fotit pouliční umění a zkoumat Banskou Štiavnici jakožto umělecké město.

Na konci celého pobytu obdržel každý z nás takzvaný „Youthpass certificate“ a tričko s logem projektu. Nejtěžší částí celého programu se však ukázalo být loučení s novými kamarády, při kterém ukápla nejedna slza. Všichni jsme tak přijeli s novými zkušenostmi, přáteli i spánkovým deficitem. Velké díky patří kromě naší vedoucí Eglé také našim skvělým doprovodům, kterými byli studenti Pedagogické fakulty MU Brno Lubomír Krůza a Michal Podrazil. Za celou skupinu si dovoluji říci, že jsme velice rádi, že nám byla nabídnuta možnost se takového projektu zúčastnit.

Gymnázium * Youth draw stories - Projekt Erasmus+ Slovensko Počuvadlo

Text: Zdroj - web Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Archiv účastníků projektu Erasmus+ Slovensko, Počuvadlo / 31.10.2018