Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vytrvalec RADEK BÁRTA opět vítězem MORKŮVSKÉ 24. Za rok "zlatý hattrick"?

Je to už rok, kdy jsme Vás prostřednictvím aktuality na našich webových stránkách informovali o vítězství RADKA BÁRTY v V. ročníku extrémního závodu jednotlivců MORKŮVSKÁ 24. Rozhodně to nebyla náhoda či otázka pouhého štěstí, letos totiž Radek Bárta svůj triumf obhájil. Ve své kategorii M2 – muži nad 40 let opět zvítězil a v absolutním pořadí všech závodníků se umístil na čtvrté příčce. 

Nutno dodat, že si dokonce navýšil konto zdolaných kilometrů. Loni to bylo 66, před pár dny, tedy během neděle a pondělí 7. a 8. května 2023 nachodil rovných 72 kilometrů. A ne ledajakých!

Trasa VI. ročníku MORKŮVSKÉ 24 byla, stejně jako je definován závod sám, naprosto extrémní. Jak se vyjádřili jako jeden šik všichni zúčastnění závodníci, takto náročná ještě nikdy nebyla. Což mohu potvrdit, neboť jsem si ji osobně v rámci jednoho kola prošla. Měřila 12 kilometrů a jen pár metrů by se dalo s velkou nadsázkou specifikovat jako „odpočinkových“. Byl to úsek čítající několik stovek metrů po vrstevnici v lokalitě bořetických Zázmoníků. Ale jinak! Jinak by bylo mnohem vypovídající závod pojmenovat třeba „Z kopca do kopca“, stejně jako otevřené sklepy na Vrbici, avšak v Morkůvkách by byl možná výstižnější název „Z krpálu na krpál aneb Po čtyřech aj po prd… (zadnici, pardón...)“. Holt, organizátoři se pochlapili a možná se i s troškou škodolibosti vyřádili!

Člověk až žasne, a našinec zírá o to víc, jaké neskutečné stoupáky a sešupy se v oblasti rovinaté jižní Moravy nacházejí. V některých úsecích byly dokonce pro bezpečnost závodníků připraveny kurtny, aby se bylo za co do kopce přitáhnout a naopak z kopce přidržet. V momentě, kdy jsem tato lana sveřepě a s vší silou třímala v rukou brzdě i ušima, jsem přemýšlela jak by to asi vypadlo, kdyby sprchlo. To by si asi mohli závodníci, stejně jako Zdeněk Svěrák, směle střihnout roli tatínka ve filmu Obecná škola a pobavit své okolí s kultovní hláškou na rtu: „Kde jsou moje blatníky?!“ Zaplať Pán Bůh, že si vzal milostivý déšť zrovna v tomto termínu dovolenou. 

Kolečko, které jsem si coby psychická podpora finiše závodu svého drahého chotě v pondělí v brzkých ranních hodinách dala, nebylo zrovna jeho nejrychlejším, ale i s časem v cíli okolo dvou a půl hodin jsem „durch und durch“ propocená sotva dechu popadala. Hlavou mi běželo, že snad není ani možné během čtyřiadvaceti hodin zdolat toto kolo rovnou šestkrát (stejně jako Radek) a to s minimálním množství spánku, navíc ve sparťanských podmínkách „společné ložnice“ na zemi morkůvského kulturáku… No, klobouk dolů přede všemi, kteří tento „podnik“ dobrovolně, s nadšením a odhodláním, podstoupili! Respekt borcům! Odměnou během celého výšlapu, samozřejmě nejen pro mě, však byla nádherná svěží jarně se probouzející příroda, úžasné výhledy do krajiny a snad až pocit omamné opilosti způsobený nadmírou kyslíku v plicích. „Kovářského fuku“ bylo rozhodně zapotřebí, k pofoukání plyskýřů, které se snad ani nedaly na tolika nohou spočítat. Kolik těch nohou tedy bylo? Kolik závodníků si MORKŮVSKOU 24 roku 2023 střihlo?

Nohou bylo přesně 262, z čehož jednoduchým výpočtem děleno dvěma zjistíme, že závodníků bylo 131. Kategorií je vždy 6 a to D1 - holky do 15 let, D2 - kluci do 15 let, Ž1 - ženy do 35 let, Ž2 - ženy nad 35 let, M1 - muži do 40 let, M2 - muži nad 40 let. Celkový součet platných kilometrů byl 2.978, což znamená, že pokud byste se po této trase vydali vzdušnou čarou, dorazili byste z Morkůvek třeba do města Marrakesh v africkém Maroku, hlavního města ostrova Island Reykjaviku anebo se vykoupali v jezeře Razazah nedaleko Baghdadu v Iráku. 

Vítěz kategorie M2 Radek Bárta z Velkých Pavlovic, by se svými 72 kilometry zavítal kupříkladu do vesničky Šumná nedaleko Znojma, Slušovic u Zlína, Velkých Opatovic, Jaroměřic nad Rokytnou, či do Zohoru na Slovensku anebo rakouského Hollabrunnu. A to je také úctyhodný lán cesty, co říkáte?

Radkovi za obdivuhodný výkon posíláme vekou gratulaci a přejeme mu hodně štěstí opět za rok! Neboť se už teď těšíme na „zlatý hattrick“!

Zaujal vás extrémní závod jednotlivců s názvem MORKŮVSKÁ 24?
Pokud ano, nastudujte pravidla * v plném znění je naleznete po kliknutí ZDE a příště se můžete osobně zúčastnit. 

Stručný výtah z pravidel závodu MORKŮVSKÁ 24

*   Morkůvská čtyřiadvacítka je extrémní závod jednotlivců, kteří budou absolvovat závodní okruhy v délce 10 km v okolí Morkůvek (v roce 2023 to bylo 12 km).
*   Vítězem se stává ten závodník, který absolvuje nejvíce okruhů. Počítá se pouze dokončený okruh. Částečně absolvovaný okruh není započítáván. Každý závodník má u sebe mapu a kartičku se svým jménem, kterou dostane na startu závodu.
*   Na kontrolních stanovištích (viz mapa, kterou každý závodník obdrží až v den závodu na startu, a to z toho důvodu, že se každoročně trasa obměňuje a nikdy se předem nezveřejňuje kudy povede) si vždy každý závodník sám označí kleštěmi, které jsou zavěšeny na kontrolním stanovišti, příslušné okýnko na kartičce.
*   Start a cíl okruhu je v prostorách kulturního domu v Morkůvkách. Tam je vždy přítomen traťový komisař, který zkontroluje závodníkovi kartičku a pokud je vše v pořádku, označí ji svými kleštěmi. Takto označená kartička je i dokladem platně absolvovaného okruhu. Bez tohoto označení není okruh uznán. Traťový komisař rovněž zaznamenává na nástěnku časy odchodů a příchodů jednotlivých závodníků.
*   Závod je rozdělen do následujících kategorií: D1 * holky do 15 let, D2 * kluci do 15 let, Ž1 * ženy do 35 let, Ž2 * ženy nad 35 let, M1 * muži do 40 let, M2 * muži nad 40 let
*   Startovné činilo v roce 2023 150 Kč a zahrnovalo mimo jiné také občerstvení během celého dne, pitný režim a nocleh v morkůvském kulturáku.

Sportu zdar, chůzi a turistice zvlášť!

Sport * Vytrvalec chodec RADEK BÁRTA podruhé vítězem své kategorie závodu MORKŮVSKÁ 24

Text: Karolína Bártová / Foto: Karolína Bártová / 23.5.2023