Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vystřihované obrázky aneb Obrázky pro radost

V pátek v podvečer, dne 25. dubna 2014, přivítalo Ekocentrum Trkmanka paní Kornelii Němečkovu a desítky jejích obdivovatelů. Paní Kornelie je přesně jako její obrázky. Vyzařuje z ní i přes již krásný věk spoustu energie a pohoda. Pocit uvolnění a radosti se nesl celým podvečerním setkání s ní a jejími obrázky.

Paní Kornelie Němečková se narodila ve Vsetíně, studovala na Umělecko-průmyslové škole ve Zlíně a v Uherském Hradišti, kde aktivně působila ve folklorním souboru Hradišťan. Kratší část před odchodem do Prahy trávila také v Břeclavi. Společně se svým manželem Zdeňkem, vynikajícím sochařem, se stala členem pražského Slováckého krúžku. Tradice lidového umění Valašska a Slovácka se stala výrazným zdrojem inspirace pro její výtvarnou tvorbu – vystřihovanou grafiku, ilustrace, textilní koláže a tapiserie. Vytvořila animované filmy, televizní znělku populárních zpívánek, několik poštovních známek a plakátů.

Umění paní Němečkové nepotřebuje doprovodné texty. Celý ten vířící barevný svět, obdivuhodně čistý ve výraze, protkaný liniemi, vyprávěný v otevřených horizontech a ukotvený ve znacích, ornamentech jako orientačních znamení, odkazuje k něčemu podstatnějšímu, k prahu, který jednou našlápnut, stal se už natrvalo jeho součástí. Oním místem podstatným a rozhodujícím je krajina domova.

Při proslovu paní Kornelie na vernisáži, při prohlížení vystavených prací získáváte pocit, že její vystřihování je vlastně dlouhým, živým rozhovorem, slyšíme v něm povídání o našich láskách a marnivostech, o přáních a možnostech jejich naplnění, a to jednou s ironií, přiostřenou nůžkami, jindy jenom tak, jak jde život. S tím vším jde touha všechno to vypovědět v barvách a tvarech.

Paní Kornelie si pro malé i velké na závěr vernisáže připravila malou dílničku, prozradila, kde a jak hledat inspiraci na různé vystřihování. I když již jsou velikonoční svátky za námi, máme inspiraci na příští rok, protože jsme si s ní vyzkoušeli vystřihováním nazdobit velikonoční vajíčka.

Poděkování za vernisáž i výstavu patří paní Kornelii a také manželům Bukovským z Kobylí,
díky jejichž podpoře se tato výstava mohla uskutečnit.

 

Kdo prohlídku výstavy ještě nestihl, má ještě možnost ji navštívit do 14. května.
V pracovní dny od 8.00 do 16.00 hod., v neděli od 13.00 do 17.00 hod. - více také po kliknutí ZDE

 

Bc. Zita Dvořáková, MSc, vedoucí Ekocentra Trkmanka Velké Pavlovice


 

Fotogalerii z vernisáže výstavy Vystřihované obrázky Kornelie Němečkové
na Ekocentru Trkmanka otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Radek Nesvadba & Zuzana Pecháčková

 

 

29-04-2014-BK