Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Výstava Šikovné ruce potrvá do konce května

Na druhý pokus se městu Velké Pavlovice povedlo zorganizovat výstavu, která představuje výtvarnou i rukodělnou tvorbu místních občanů. V prosinci loňského roku museli organizátoři přípravu výstavy vzdát kvůli nepříznivé epidemické situaci, letošní jaro bylo a je vlídnější.

Z důvodu, že se vernisáž výstavy konala ve středu 13. dubna 2022, směřují některé vystavené práce k tématu velikonočních svátků. Záběr výstavy je však mnohem širší. Ve výstavním sále Městského úřadu Velké Pavlovice se představuje 22 uměleckých tvůrců se skutečně širokou škálou děl. Vernisáž byla hezkým společenským setkáním před svátečními dny, přinesla nejenom potěchu oka u vystaveného umění, ale také potěchu srdce při přátelském setkávání. Ke sváteční náladě přispěla také cimbálová muzika Palička s uměleckým vedoucím MgA. Martinem Grombiříkem, organizační vedoucí Janou Stříteckou a primáškou Simonou Valnou.

Přijďte se také podívat na květinová aranžmá Marie Bankové, drátkované kraslice a výrobky z korálků Ireny Bálkové, vyšívané obrázky s jarními motivy Karolíny Bártové, výrobky uměleckého kováře Martina Banka. Krásný karnevalový kostým páva a plesové šatičky na panenky šila Žaneta Buchtová, oleje na plátně představuje Lenka Dufková, místostarosta města Petr Hasil vystavuje své dřevořezby a také maketu větrného mlýna, který stával ve Velkých Pavlovicích před sto lety, jeho dcera, teprve čtrnáctiletá Sára Hasilová vytvořila dokonalé cukrářské dílo: velikonočního beránka. Svou práci se dřevem a motorovou pilou představuje Libor Hiadlovský, který se však na výstavě prezentuje ještě ve zcela jiném směru  - výrobou sýrů tvarovaných do nejrůznějších podob. Zcela nevídaná umělecká díla vytváří Martin Hlávka, který zapůjčil vlastnoručně vyrobené i zdobené dýky z damascénské oceli, včetně kožených pochev. Mistrovskou velikonoční žílu upletl na výstavu Stanislav Horáček, majitelka obchodu (Ne)vinné dárky ve Velkých Pavlovicích, Jana Nádeníčková, zapůjčila své obrazy a také zdobné postavy andělů.

Rodinu Jarmily Hrabalové zastupují dámy, které se samy věnují nejrůznějším rukodělným aktivitám, Anna Káčerová zapůjčila na výstavu vyšívané ubrusy a drhané výzdoby, Hanka Kašpárková vybrala ze své bohaté rukodělné škály korálkové šperky a velkopavlovickou krojovou výšivku na kapesníčcích či vsadkách do košile i celé krojované chlapecké košilky, Eva Sadílková zapůjčila ze svého majetku krojované košilky a košile, které vyšívala právě její babička Jarmila Hrabalová.

Obrazy tvořené jako oleje na plátně či pastely jsou dílem Lenky Michnové, která se také věnuje vyšívání krojových součástí, a to nejen kroje velkopavlovického. Celou škálu profesí a témat z lidského i zvířecího života ztvárňuje svými dokonalými figurkami ze šústí Ilona Plšková, háčkované ozdobné předměty i kraslice zdobené háčkováním přinesla Marie Šulová, klasické výtvarné techniky představuje Marie Šmídová, jsou to nejenom ukázky technik batikování na různých látkách a kraslice zdobené drátkováním, ale také ukázka typických velkopavlovických kraslic – černá kresba na jasně červeném vajíčku. Líbí se také větší i menší výrobky Marty Vymazalové z pedigu.

Výstava je doplněna ještě fotografiemi velkopavlovických fotografů, kteří měli zájem představit své práce, jejich fotky všechny také souvisejí s jarem nebo s Velkými Pavlovicemi. Šikovné oči a pochopitelně i šikovné ruce představují Jana Vondrová, František Kobsa a Oldřich Otáhal.

Na výstavu „Šikovné ruce“ srdečně všechny zveme kdykoli v pracovní době městského úřadu ve všední dny, otevřena bude dále každou sobotu od 10.00 do 16.00 hodin, výstava končí 31. května 2022.

Městská knihovna * Výstava ŠIKOVNÉ RUCE - výstava výrobků velkopavlovických spoluobčanů

Text: Mgr. Dana Růžičková, organizátorka výstavy a kronikářka města Velké Pavlovice / Foto: Oldřich Otáhal / 19.4.2022