Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Výstava "Co nám válka dala a vzala" na brněnském Špilberku

Co nám válka dala a vzala - Veronika Ježková, kvarta

Dne 18. října jsme se s naší třídou setkali na zastávce ve Velkých Pavlovicích a vydali se do Brna na exkurzi na téma Co nám válka dala a vzala. Po příjezdu do Brna jsme se svižným krokem vydali na hrad Špilberk, kde se výstava konala. Přivítal nás milý průvodce, který nás doprovázel po celou dobu výstavy. 

Slyšeli jsme mnoho příběhů  o hrdinech a lidech, kteří válku prožili. Viděli jsme spousty různých fotografií a předmětů, které se u padlých našly. Především kluky zaujaly zbraně a my holky jsme se vyžívaly v oblečení z 1. republiky, které bylo zejména inspirováno pánskou módou. Tím naše exkurze skončila.

Ze Špilberku jsme se vydali do centra, kde si každý z nás zašel na oběd, protože nám po exkurzi pořádně vyhládlo. Vlakem jsme dorazili domů, a tím náš výlet v Brně skončil.

Za celou naši třídu mohu říct, že to byla velice pěkná výstava a každý z nás si z ní něco odnesl. Válka nám vzala miliony lidských životů a rozvrátila spoustu rodin.

A co nám vlastně válka dala? Dala nám nový směr, kterým by se mělo lidstvo vydat. Měli bychom si vážit vlastních životů a doby, ve které žijeme.

Co nám válka dala a vzala - Martin Straka, kvarta

Všechno to začalo roku 1914, atentátem na Františka Ferdinanda d'Este. ,,Velká válka” byla nevyhnutelná. Nyní, sto let po jejím konci, byla na brněnském Špilberku uspořádána výstava nejen o ní, ale i o jejích následcích a přínosech. Tam jsme se osmnáctého října vypravili.

Na hradě bylo vystaveno mnoho replik i originálů z doby tohoto obrovského konfliktu - od replik zbraní, včetně legendárních kusů jako německé pistole P08 ,,Luger” či amerického Coltu M1911 nebo originální legenda, těžký kulomet Maxim PM M190. Poté se na výstavě nacházely repliky granátů - ručních i dělostřeleckých, uniforem Itálie, Francie, Rakouska-Uherska, Německa, Srbska, Ruska, a jiných. Na konci výstavy bylo řečeno, co nám válka dala: naši republiku. Také způsobila zrovnoprávnění žen.

Takže to shrnu: válka nám vzala 18 milionů životů, další miliony lidí byly zraněny nebo ztraceny v akci, znamenala ovšem začátek života, jak ho známe dnes. S rovnými právy a ve vlastní republice, i když nyní již bez Slovenska a Podkarpatské Rusi. 

Výstava se mi velmi líbila, a podle ohlasů se mnou souhlasí i zbytek mé třídy.

Gymnázium * Třída kvarta na výstavě "Co nám válka dala a vzala", Brno - Špilberk

Zdroj: www.gymnvp.cz / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 5.11.2018