Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vynášení Moreny v mateřské škole

Vynášení Moreny je pradávný pohanský zvyk, který zakončuje zimu. Po vynesení Moreny začíná vítání jara. Také naše mateřská škola 19. března 2024 přivítala jaro touto tradicí. 

Děti ze třídy Kuřátek spolu s paní učitelkou Morenu vyrobily. Využily přírodních materiálů a ozdobily ji náhrdelníkem z vyfouknutých křepelčích vajíček. 

V dopoledních hodinách jsme se všichni sešli před školkou a vydali se na cestu k říčce Trkmance, ukončit zimu a šířit jarní energii. Jakmile jsme přišli na určené místo, každá třída vystoupila s krátkým programem. Děti zpívaly, tančily a různými říkadly vyháněly zimu z města. Volaly jaro, sluníčko, nový život. 

Pak jsme se s Morenou rozloučili a ekologicky ji připravili na cestu. Bylo odstraněno všechno, co se v přírodě pomalu rozkládá.

Paní ředitelka provedla akt vhození Moreny do Trkmanky. Děti dlouho pozorovaly, jak ji proud unáší snad až do moře. A zima z našeho města pomaloučku odplula…

Nahrávku k akci najdete * po kliknutí ZDE  

Text: Bc. Olga Kolářová, ředitelka Mateřské školy Velké Pavlovice / 21.3.2024