Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Výlet s Lenkou na Orlí hnízdo a do solných dolů

Hitlerovo Orlí hnízdo je neoficiální název pro horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnějších spolupracovníků, které se nachází poblíž jihobavorského města Berchtesgaden (asi 150 kilometrů jihovýchodně od Mnichova a 30 kilometrů jižně od rakouského Salcburku). Jednalo se o uzavřený areál resp. komplex několika budov vzájemně propojených podzemními tunely a spojovacími štolami v horské vesnici Obersalzberg.

Zde ležela v nadmořské výšce cca 1.000 m n. m. chata Wachenfeld, která byla různými nacisty využívána už od 20. let 20. století (Hitler tu prý, mimo jiné, také kdysi po svém návratu z vězení sepisoval svoji knihu Mein Kampf). Nacisté celou horskou vesnici víceméně násilím zabrali pro sebe a vybudovali zde pro svého vůdce rozsáhlý areál s mnoha bunkry a podzemními úkryty. Hitler si zde zřídil svůj Berghof, tedy jakýsi horský zámek, čili spodní budovu Orlího hnízda.

Naším cílem však byla horská chata ve nadmořské výšce 1.840 m n. m , kterou nechal vystavět za neskutečných 13 měsíců Martin Bormann jako dárek k Hitlerovým padesátým narozeninám. Cesta k ní vede z dolního parkoviště po silnici dlouhé 6,7 kilometrů a s 5 tunely a šířkou jen 3 metry. Jezdí po ní speciálně upravené autobusy. Ty nás dovezly na tzv. točnu ve výšce 1.700 m n.m. Vstup do hotelu zajišťoval podzemní výtah zabudovaný do nitra hory.

Při výstupu před hotel s nám naskytl nádherný pohled na okolní vrcholky hor plné sněhu. Sníh byl také okolo nás. Byl to neskutečný pohled do okolí. Vše jsme řádně zdokumentovali a sjeli dolů k našemu autobusu. Ten nás po malé přestávce zavezl do solných dolů v Berchtesgadenu, vzdálených necelých 6 km.

Zde jsme absolvovali velice netradiční prohlídku - nejdříve sjezd  do dolů vláčkem, poté přemístění z jednoho patra do druhého po hornické skluzavce (a jak někteří pištěli!), následně část pěšky, další část lodí po podzemním jezírku, následně výtahem do horního patra a poslední úsek zase vláčkem ven, za sluncem.

Záludností našeho putování v podzemí byly fotopasti, které nás snímaly v nestřežených okamžicích. Výsledky, tedy fotky, bylo potom možné zakoupit v malém obchodě. Zároveň je nutné zde sdělit, že celou trasu jsme měli oděné speciální hornické kombinézy.

Ing. Lenka Bukovská, organizátorka zájezdu * www.zs.velke-pavlovice.cz


 

Fotogalerii z výletu do Německa - Orlí hnízdo a solné doly, otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 


26-05-2016-BK