Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Výlet do pohádky, pod zem, za přírodou i historií

V sobotu 23. dubna 2016 se vypravili výletníci po vedením organizátorky Ing. Lenky Bukovské na zájezd. Tentokrát navštívili Javořické jeskyně, hrad Bouzov, arboretum Bílá Lhota a historické město Olomouc.

Pod zem, do Javoříčských jeskyní

Javořické jeskyně se nacházejí v oblasti zvané Javoříčský kras na severu Drahanské vrchoviny. Plocha Javoříčského krasu je 6 kilometrů a je tvořena ostrůvky devonských vápenců. Místo polohou spadá také do Národní přírodní rezervace Špraněk.Teplota vzduchu je celoročně 8 stupňů, tedy jako u nás ve sklepích.

K jeskyním nás zavedla cesta obcí Javoříčko - přes památník obětem nacismu. Obec Javoříčko byla dne 5.5.1945, tedy na sklonku války, vypálena nacisty a 38 mužů bylo zastřeleno. Této události je věnováno 9 zastavení naučné stezky.

Javoříčské jeskyně objevili badatelé v roce 1938. Mohutné prostory Dómu gigantů a z něj posléze i další prostory horního patra. My jsme prošli trasu dlouhou 780 metrů, která nás všechny překvapila svou nádhernou krápníkovou výzdobou a spoustou malých spících netopýrů vrápenců.

Pohádkový hrad Bouzov

Druhým naším zastavením byl hrad Bouzov. Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Hrad je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historickými i na míru vyrobeným nábytkem. Unikátní jsou dva padací mosty a chrliče vody na okapech.

Magické kouzlo hradu jej trvale činí vyhledávaným objektem pro filmaře. Natáčela se zde např. pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci a nebo Kopretiny pro zámeckou paní.

Za přírodou, do arboreta Bílá Lhota

Třetím naším zastavením bylo arboretum v Bílé Lhotě, národní přírodní památka. To se rozkládá na jižně orientovaném svahu na ploše necelých 3 hektarů.Nachází se zde asi 300 různých druhů dřevin zasazených do malebného prostředí. Většina z nich již kvetla.

Za celou krásou stál pan Jan Riedel. Park byl za jeho působení přeměněn ve smíšením anglicko-francouzském stylu a rozšířen o jedno celé pole.Ve středu arboreta se nachází i malé jezírko, které bylo obsazeno vodním ptactvem.

Troška historie v Olomouci

Poslední naší zastávkou bylo historické město Olomouc. Překonali jsme silný provoz v ulicích, který byl v důsledku konání Flory, a vydali se do centra na zasloužený pozdní oběd a na příjemné posezení u kávy.

Den se vydařil a tak zase na shledanou na dalším putování. Na 3. září 2016 plánujeme
další jeskyně - Sloupsko-šošuvské v Moravském krasu, zámek Rájec Jestřebí,
pštrosí farmu Doubravice a zakončení na Macoše.

 

Rádi Vás uvítáme!

Organizátorka zájezdu Ing. Lenka Bukovská


 

Fotogalerii ze zájezdu do Javořických jeskyní, na hrad Bouzov,
arboreta Bílá Lhota a do Olomouce otevřete kliknutím na obrázek…

 


Foto © 2016 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 


27-04-2016-BK