Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vydali jsme se po stopách lovců mamutů

Třída Koťátek naší velkopavlovické mateřinky se v pátek 12. dubna 2024 vypravila na výlet do Archeoparku v Pavlově. Výletu předcházel týdenní plán věnovaný době kamenné. Děti si vyzkoušely vymodelovat z hlíny misky, malovaly jeskynní malby a při odpočinku jsme společně poslouchali napínavé příběhy o Kopčemovi, mladém lovci mamutů.

Prohlídka Archeoparku děti nadchla, s úžasem zhlédly film o významných archeolozích a nálezech, následná prohlídka muzea jejich dojmy ještě více umocnila. Na vlastní oči viděly nástroje, zbraně a šperky, o kterých slyšely v příbězích, na některé kousky si mohly dokonce sáhnout. Největší úžas sklidily obrovité kosti mamuta a malá soška Věstonické Venuše. To byl ale pouze začátek naší výpravy. 

Chtěli jsme se ještě trošku projít nad Pavlovem, ale děti objevily vzkaz, kterým nás Kopčem vyzval k nakouknutí do přírody pod Děvínem a poznání míst, kde s Veverčákem prožil své dětství. Pro děti si připravil několik důležitých úkolů. Byly to úkoly, které jeho přítel Veverčák neuměl a děti mu měly s učením pomoci. Stezka vedla lesem, dlouho do kopce až k místu, kde končil les a my se ocitli jen pár metru pod vrcholem Děvína.

Z vyhlídky jsme viděli všechny tři vodní nádrže a pečlivým pozorovatelům neunikly unikátní ještěrky zelené. Zde na nás také čekal Kopčem, pochválil nás „vy být dobrá tlupa“ a poslal nás zpět dolů po červené, u anděla sejít z pěšiny a pokusit se najít jeho matku. I to jsme dokázali, došli jsme až do Dolních Věstonic, kde u cesty stojí velká Věstonická Venuše. Mise splněna! 

Zde nás naložil autobus a my popojeli na věstonické náměstí prohlédnout si kašnu v podobě Novomlýnských nádrží. Výlet jsme si jak se patří užili a pár kilometrů v nohách určitě nikoho nemrzel.

Mateřská škola * Děti se vydaly na dobrodružnou výpravu, po stopách lovců mamutů

Text: Kolektiv pedagogických pracovníků Mateřské školy Velké Pavlovice / Foto: Archiv Mateřské školy Velké Pavlovice / 15.4.2024