Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vůně vanilky a skořice provoněla letošní Vánoční jarmark

Nebyla by poslední adventní neděle úplnou bez tradičního Vánočního jarmarku u velkopavlovické radnice. Novodobá tradice se našim občanům i přespolním návštěvníkům dostala za posledních pár let hluboko pod kůži a rádi se v čase adventním do našeho městečka vracejí. Ať už za koledami, jarmarkem či skořicovou vůní svařáku... Ani letos nechybělo nic z předem avizovaného bohatého programu, který ústy pořadatele, tedy Města Velké Pavlovice, zval na náměstí již na desátou hodinu dopolední.

V tento okamžik se pomyslně otevřely brány jarmarku a slavnostní neděle mohla začít. Úvod patřil výhradně dětem a to těm zcela nejmenším, které ještě s dychtivými jiskřičkami nadšení v očích bezmezně věří na Ježíška. Vánoční atmosféru vytvořily a všechny přítomné zpěvem naladily děti z mateřské školky, které předvedly krásné pásmo tradičních i rozverných koled.

A pak už nastal dlouho očekávaný a pečlivě připravovaný zlatý hřeb dopoledního programu – pouštění i těch nejtajnějších přání přímo k Ježíškovi, na růžových a fialových balóncích. Po pokynu moderátora celého dne – Tonnyho Schäffera „TEĎ!!!“ zaplnily balónky s psaníčky blankytně modré nebe nad náměstíčkem, i sluníčko se přišlo podívat a příjemně svítilo přáníčkům cestu... A Ježíšek? Ten teď neví, kde mu hlava stojí! Ani jedno psaníčko nesmí zůstat nevyřízeno...

Avšak jarmark neprobíhal pouze na náměstí před radnicí, ale i uvnitř. Zde bylo možné navštívit hned dvě akce. V přízemí zval „Domeček“, tedy SVČ při ZŠ Velké Pavlovice pod vedením Ing. Lenky Bukovské a za obrovské pomoci současných i bývalých žáků ZŠ, na Ježíškovu dílničku. Hned na sedmi stanovištích si mohly děti zkusit vyrobit dárečky s vánoční tématikou – svícínky, papírové kornouty na bonbóny, svíčky z včelích pláství, ozdobit si kolíček či sněhovou polevou sladký perníček. O dílničku byl po celý den obrovský zájem, děti se zde střídaly jako na běžícím páse!

Obdobně rušno bylo i v podkrovním výstavním sále radnice, kde probíhala pod taktovkou místního Dámského klubu prodejní výstava panenek v háčkovaných dobových oděvech. Zde zaplesaly především oči malých slečen, ale také jejich maminek a hlavně babiček. Dívenky obdivovaly princezny, dospělý doprovod pak preciznost ruční práce a nekonečnou fantazii autorek oděvů. K vidění bylo nebe, peklo, vánoční scenérie, výjevy z pohádek a mnohé další.

Jak již bývá na velkopavlovickém jarmarku zvykem, hlavní program nastal s východem první hvězdy na nebe, což je v čase takřka vánočním velmi brzy, okolo čtvrté hodiny odpolední. Slavnostního přivítání návštěvníků se ujal a krátký vánoční pozdrav s přáním všeho nejlepšího do nového roku 2012, ke všem přítomným pronesl starosta města Velké Pavlovice Ing. Pavel Procházka. Poté následovalo vystoupení dívčího pěveckého sboru a dechové kapely při ZUŠ Velké Pavlovice, zazpívali také žáci základní školy i gymnázia, zpěváci mužáckého Presúzního sboru a country kapela Colorado.

Vánoční atmosféru umocňovala vůně a potažmo i chuť výborných vánočních nápojů a pochutin. K zahřátí byl připraven svařáček, punč, čajík a na zub třeba přesňáky, perníčky, uzená cigárka, zabíjačkové specialitky, jen se sliny sbíhaly...

Ten kdo dá přednost spíše tradičním řemeslům a následně také nákupům vkusných vánočních dárečků pro své blízké, taktéž nepřišel zkrátka. Celé náměstíčko bylo poseto stánečky s rukodělnými výrobky z přírodních materiálů a s výrobky, které mají k času adventu a Vánoc více než blízko – třeba taková vykrajovátka a formičky na cukroví se hodí rok co rok!

 

Velkopavlovický vánoční jarmark u radnice roku 2011 se velmi vydařil a splnil tak bezezbytku výzvu,
která se objevila v závěru pozvánky – lidé se zastavili, zapomněli alespoň na chvíli na vánoční shon,
práci, starosti a přišli se pobavit.

 

Všem, ať už se jarmarku zúčastnili nebo ne, přejeme kouzelné Vánoce
a vykročení pravou nohou do nového roku 2012!

 

Karolína Bártová

 

Fotogalerie VÁNOČNÍ JARMARK * I. - otevřete po kliknutí ZDE
Fotogalerie VÁNOČNÍ JARMARK * II. - otevřete po kliknutí ZDE

 

Foto © 2011 Karolína Bártová

 

19-12-2011-BK