Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vojtkův nový kalendář pokřtil Jožka Černý

Napsali o nás * Břeclavský deník, 28.10.2013 - Už dvanáctý kalendář pokřtil v sobotu břeclavský malíř Antonín Vojtek v sokolovně ve Velkých Pavlovicích. Ten pro rok 2014 má za kmotra zpěváka Jožku Černého.

Za Starú Břeclavú… Křtu tohoto nového kalendáře malíře Antonína Vojtka pro rok 2014 přihlížela v zaplněné sokolovně ve Velkých Pavlovicích více než stovka lidí. Úvodním slovem publikum v sobotu dopoledne rozesmál spisovatel Jan Kostrhun, rozezpívat se jej nakonec podařilo lidovému zpěvákovi Jožkovi Černému, který byl kmotrem kalendáře.

„Jako téma jsme zvolili naši líbeznou krajinu od Pálavy až k Pohansku. Kalendář je zasvěcený Jožkovi Černému. Malby proto doprovází i jeho fotografie. Třeba pod vinnými sklepy z Vrbice je na fotce Jožka stojící u vinohradu," představil jej devětasedmdesá­tiletý Vojtek.

Které malířovy reprodukované obrazy kalendář dále obsahuje? Krajiny u Mušova či lužního lesa u Břeclavi, lednické rybníky nebo přírodu typickou pro Pohansko.

Muži místo žen

Břeclavský lidový zpěvák se stal teprve druhým mužským patronem Vojtkových kalendářů. „Po deseti kmotrách si ženy začaly stěžovat, že by to chtělo i chlapy. Loni jsme proto zahájili řadu deseti mužů profesionálním rybářem Jakubem Vágnerem, nyní jsme zvolili Jožku Černého, kterého lidé z regionu oceňují," vysvětlil volbu malíř a majitel břeclavské Galerie 99.

Podle Kostrhuna se jedná o vhodné spojení. „Vojtkovy obrazy se podobají písničkám Černého a naopak," řekl spisovatel z Podivína.

Lidi v sále poté rozesmál, když o obou Břeclavanech prohlásil: „Mám je rád. Příliš je ale chválit nebudu, to by jim jako umělcům neprospělo. Stejně tak je nemohu hanět, to by zase neprospělo mně," usmál se Kostrhun.

Dorazila vlakem

Dvaaosmdesátiletá Blažena Brdečková přijela na velkopavlovický křest ze sousedního Kobylí. Lokálkou. „Mám celou galerii obrazů pana Vojtka. Moc si cením třeba Lednické Golgoty," svěřila se a hned zavedla řeč s další fanynkou malíře, pětačtyřicetiletou Ivanou Valentovou z Nikolčic.

„Kalendář jsem si nechala autorem podepsat. Je to od něj třetí, který mám. Líbí se mi Vojtkův styl a miluji i kraj kolem Pálavy," rozplývala se Valentová, která na křest přijela i s očekáváním, že Jožka Černý zazpívá, cimbálku má totiž ráda. Ten ji nezklamal.

Před jeho vystoupením a před samotným křtem zahráli ještě cimbalistka Bronislava Schoříková a kytarista Vladislav Bláha.

Malíř spolu s jeho manželkou Jitkou Vojtkovou také poděkovali za podporu starostovi Velkých Pavlovic Pavlu Procházkovi a předali ceny Galerie 99 například pražské spisovatelce Táni Kubátové, Janu Kostrhunovi či manželům Poliakovým.

Autor: Přemysl Spěvák, Břeclavský deník


 

Kmotrem nového kalendáře Antonína Vojtka se stal lidový zpěvák Jožka Černý

 

Foto © 2013 Přemysl Spěvák, Břeclavský deník

 

 

28-10-2013-BK