Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vojta a Taja jsou nejlepší ruštináři v ČR

Ve dnech 8. a 9. dubna 2019 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze konalo finále české celostátní olympiády z ruského jazyka pro žáky a studenty českých škol. 

Na příkaz Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky olympiádu každým rokem již více než 30 let organizuje Národní institut pro další vzdělávání. V roce 2017 se po dlouhé pauze jejím oficiálním spoluorganizátorem stalo Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Ruský jazyk je v České republice součástí výuky základních škol, středních škol a gymnázií jako druhý cizí jazyk. V současnosti jej studuje více než 83.000 českých žáků a studentů.

Olympiáda hraje důležitou roli v popularizaci ruského jazyka a ruské kultury v České republice. Za posledních šest let se počet žáků a studentů, kteří se účastní městských kol olympiády, zvýšil z 749 v roce 2012/2013 na 1.609 v roce 2017/2018, v krajských kolech ze 136 na 329 osob.

Mezi 13 finalisty, kteří studují ruský jazyk více než tři roky - kategorie SŠ II - zvítězili VOJTĚCH ANTOŠ - 1. místo, GYMNÁZIUM VELKÉ PAVLOVICE, J. Dubický (2. místo, Turnov) a D. Víšek (3. místo, Chrudim).

V kategorii SŠ III, která byla zavedena organizátory v roce 2017 pro žáky a studenty, kteří mají ruský jazyk jako druhý rodný jazyk či na něm komunikují vně školy, soutěžilo 9 osob. Zvítězila TAJA VOJTENKOVÁ – 1. místo, GYMNÁZIUM VELKÉ PAVLOVICE. Na 2. místě skončila S. Konovšijová (Praha), na 3. místě – S. Podynskij (Most). 

Vojta a Taja nemají na poli ruského jazyka mezi středoškolskými studenty v naší zemi konkurenci. Samozřejmě, je to zásluhou jejich neskutečné píle, zájmu, výdrže a zarputilosti. Ale také je to neoddiskutovatelně zásluhou skvělého učitele a motivátora. Tím je paní učitelka ruského jazyka na velkopavlovickém gymnáziu paní Mgr. Jana Lorenzová. Velmi jí tímto všichni děkujeme!

Více o soutěži * po kliknutí ZDE

Gymnázium * Finále české celostátní olympiády z ruského jazyka pro žáky a studenty českých škol

Zdroj: Gymnázium Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 8.6.2019