Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Voják z jihu Moravy natáčí v Brně s bigbandem NATO. Kapelu vzal i do sklepa

Už třetí rok je trumpetista MICHAL DAMBORSKÝ členem Shape International Band reprezentujícího vrchní velitelství NATO v Belgii. V těchto dnech je kapela v Brně. Do České republiky přicestovala vůbec poprvé. 

"Moc jsem si přál, dostat kolegy do České republiky a ukázat jim, odkud pocházím. Jak krásná naše země je," říká muzikant, který pochází z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. V úterý třeba vzal kolegy z kapely do vinného sklepa v Hustopečích.

Členem big bandu, jehož součástí je pět saxofonů, čtyři trombony, čtyři trumpety, basa, kytara, klávesy a bicí, je od srpna 2019. Kvůli covidu ale zažil pouze první půlrok bez omezení. "Prvotní cíl je podporovat hlavního velitele operací NATO. Nejvíce vystoupení máme v Belgii a přilehlých oblastech, jako je Francie. Hrajeme při ceremoniálech, státních návštěvách, ale také reprezentujeme NATO na veřejnosti. Jedná se o výročí bitev druhé světové války, například velká tanková bitva v Ardenách, Franderské pole. I výročí první světové války," zmiňuje Damborský.

V Brně band natočí šest nahrávek ve studiu Českého rozhlasu Brno, ve středu si zahráli třeba skladbu American Patrol.

Ve čtvrtek odehraje koncert v digitáriu Hvězdárny a planetária Brno. "Je jedním z mála po covidu. Vlastně rok a půl jsme jako big band nehráli. Až nedávno jsme vystoupili na letecké základně kousek od města Mons v Belgii. Konečně jsme si zase mohli zahrát. Pro některé kolegy to bylo první vystoupení s big bandem," přibližuje nadrotmistr.

Čech mezi Američany

V kapele bude Damborský hrát už pouze do konce července. V srpnu by se měl vrátit zpátky do Posádkové hudby Olomouc. U Shape International Bandu jej má nahradit jiný kolega z České republiky. Většina muzikantů je nyní z USA. Přitom v dřívějších letech mělo v kapele zastoupení více států. "I Američané chtějí vyvíjet diplomatický tlak na NATO, aby pozice byly obsazovány mezinárodně. Bylo běžným zvykem, že v ní byli muzikanti z Velké Británie, Kanady, Polska a dalších zemí," vyjmenovává.

Big band působí při NATO od roku 1983. Damborský přiznává, že na začátku své tříleté mise měl trochu obavy, jak jej kolegové přijmou, ale start byl nakonec jednoduchý. "Všichni jsme muzikanti a naladění na stejnou vlnu. Rozumíme si spolu hudebně. Shape band je taková jedna rodina. Potkáváme se i po práci s rodinami na grilovačce," přibližuje český voják.

Podle hesla voják se stará, voják má

Do dění v kapele se zapojila i Damborského manželka. "Když velitel zjistil, že je profesionální houslistka, začal pro ni aranžovat různé skladby. Dvě natáčíme i v Českém rozhlasu a zazní i na čtvrtečním koncertě," uvádí.

Sympatický voják měl o místo v elitní armádní kapele zájem hned od začátku. "Pozice předpokládala znalost angličtiny a původně tam byla i nejistota, že i když jsme zaměstnanci české armády, mohl by nastat moment, že po návratu už nebude místo u hudby. Jediný jsem se toho z Olomouce nebál. Ani angličtiny, i když moje znalost určitě není na úrovni rodilého mluvčího. Jednal jsem vyloženě podle hesla voják se stará, voják má. Neustále jsem dával najevo, že bych rád vyjel, že jsem připravený," popisuje.

Při rozhodování měl i podporu rodiny. Jeho manželka totiž byla tehdy na mateřské dovolené, a tak nemusela přerušit zaměstnání, ani dávat výpověď v práci. Do České republiky se vrací při dovolené, i tady ale zasáhl covid. "Na začátku roku 2020 jsme čtyři měsíce nemohli vůbec cestovat z bezpečnostních důvodů, pak byly karantény, takže to logisticky nešlo. Loni jsem dokončoval na Janáčkově akademii muzických umění bakalářské studium a musel jsem se tam často otočit na osmačtyřicet hodin, abych nemusel pak do karantény," podotýká.

Fotogalerii k příspěvku * otevřete kliknutím ZDE

Zdroj: https://breclavsky.denik.cz / Autor: Michal Hrabal / 18.3.2022