Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vlčí zima... nikterak ve znamení odpočinku

Když se venku ochladilo, schází se mladí Vlci ve Velkých Pavlovicích zase ve sklepní klubovně Ekocentra Trkmanka. Pravidelné úterní schůzky navštěvují asi dvě desítky dětí z Velkých Pavlovic, Bořetic, Vrbice a Nových Mlýnů.

Schůzka trvá tři hodiny a je rozdělena do tří částí. První hodina je zaměřena na rukodělnou činnost. Druhou trávíme pohybem. Mimo her na nádvoří zámečku trénujeme hody na cíl a běhání, pohybu není nikdy dost. Třetí hodina je zasvěcena výuce nových znalostí ze všemožných oblastí lidského konání.

Zase vyrábíme krmítka pro ptáky. Učíme se uzly a několikrát své dovednosti prověřujeme Uzlařskou regatou. Paměť namáháme při Setonově hře. Vlk nám povídá o Státních symbolech, historii ČR, o listnatých stromech. Taky prověřujeme svoji znalost bezpečnostních čísel. Učíme se nové šifry a v několika hrách jsme si vyzkoušeli jejich luštění. V rukodělné části schůzek si noví členové vyrábí krabice s víkem. Ti starší se učí techniku vyšívání s korálky. A některým se daří vyrobit nádherné rozety.  Taky jsme si vyrobili modely foukacích autíček a pak s nimi zažili spoustu velkých závodů. Stejně jako s vlaštovkami z papíru.

V tábornické části si pro nás Vlk připravil opět padesát mapových značek. Učíme se je poznávat a hlavně si je díky pexesu pamatujeme. Taky už víme, jak má vypadat kvalitní dobře udržovaný nůž a jak jej používat. Známe avarský luk a jak správně s lukem a šípy zacházet. Šijeme kožené obaly na své deníky a taky na mobily a na nože, sešíváme kožené pásy s kovovými přezkami pro výpravy.

Díky dlouhé zimě nezimně a spoustě bacilů v okolí se nekonala ani jedna zimní výprava za účasti mladých Vlků. A tak jediným společným opravdu zimním výletem byla další poznávací výprava v okolí Velkých Pavlovic konaná před Zimním sněmem kmene. Sraz účastníků výletu byl netradičně až na vlakové zastávce v Bořeticích. Pochodujeme na sever k okraji známé kolonii sklepů na Kraví hoře.

Tady se nejprve na exkurzi v Rodinném vinařství Jedlička dovídáme spoustu zajímavostí z výroby vína. Potom podstoupíme náročný výstup na temeno Kraví hory a přidáváme si prémii v podobě rozhledny. Výstup na rozhlednu byl díky jejím výkyvům docela dobrodružnou záležitostí a zkouškou odvahy. Rozhled z vrcholu však stál zato. Ukazujeme mladým Vlkům Vrbici, Kobylí, Bořetice, Němčičky i kus Velkých Pavlovic. Měli jsme rozhled na celý pětilístek vinařských modrohorských obcí.

Odtud pokračujeme dál k severu až ke zrušené bobové dráze a do údolí k lyžařskému vleku. Odtud znovu stoupáme na další hřeben. Prohlížíme si krajinu i okolní vinice... a taky necitlivé stavby na temeni kopce – západní okraj Němčiček. Stáčíme se na jihozápad a podél starých vlčích tábořišť Severní Georgie, Loděnic a Ostrůvku postupujeme až k ranči u Velkých Pavlovic. Tady chvíli pozorujeme koně a potom nám náčelník ukazuje vrhací nože a taky způsob jejich použití.

Ohnivec kmene pak zase vytahuje z balíku na zádech dva avarské luky a vysvětluje jejich použití. Všichni si střelbu vyzkoušeli. Nakonec dospělci uspořádali mezi sebou soutěž ve střelbě na mini cíl. Ze vzdálenosti sedmi metrů střílíme na čtvereček papíru o velikosti 7 x 7 centimetrů. A sotva je o vítězi rozhodnuto, pochodujeme zase dál. Jdeme podél Bedříšek, stáčíme se do Starých hor a přes jejich hřbet sestupujeme do Jezírek. Tady nám Vlk ukazuje ptačí krmítka a jejich umístění v krajině. Taky zde máme vyměřenu vzdálenost 160 a 200 metrů. Mety pro střelbu z luku na velké vzdálenosti. Většina z nás zkouší své umění, ale jen dvěma z nás šípy padají za hranici sto šedesáti metrů.

Unavení pochodujeme dál do Velkých Pavlovic, kde nás čeká parádní polévka zelňačka. A po ní spěcháme do Údolí, do sklepa kde v lisovně z roku 1809 v záři svíček, zasedáme k Zimnímu sněmu kmene Vlků. Zde se probírají plány na jaro a léto a též přiznávají Orlí pera za vykonané činy podle Svitku březové kůry. Sněmu se účastní nejen Vlci z Velkých Pavlovic a okolí, ale i z Brna a dalších míst naší milé Moravy.

Popis dění zde uvedených se vztahuje téměř výlučně na dění kolem dětí v kroužku na Ekocentru Trkmanka. Není to však ani z daleka výčet aktivit celého kmene a zvláště pak jeho dospělé části. To je však už jiné povídání.

Jara Suský


 

Z činnosti Kmene Vlků z Velkých Pavlovic

 

Foto © 2015 Archiv Kmene Vlků Velké Pavlovice

 


18-03-2015-BK