Když se venku ochladilo, schází se mladí Vlci ve Velkých Pavlovicích zase ve sklepní klubovně Ekocentra Trkmanka. Pravidelné úterní schůzky navštěvují asi dvě desítky dětí z Velkých Pavlovic, Bořetic, Vrbice a Nových Mlýnů.
Schůzka trvá tři hodiny a je rozdělena do tří částí. První hodina je zaměřena na rukodělnou činnost. Druhou trávíme pohybem. Mimo her na nádvoří zámečku trénujeme hody na cíl a běhání, pohybu není nikdy dost. Třetí hodina je zasvěcena výuce nových znalostí ze všemožných oblastí lidského konání.
Zase vyrábíme krmítka pro ptáky. Učíme se uzly a několikrát své dovednosti prověřujeme Uzlařskou regatou. Paměť namáháme při Setonově hře. Vlk nám povídá o Státních symbolech, historii ČR, o listnatých stromech. Taky prověřujeme svoji znalost bezpečnostních čísel. Učíme se nové šifry a v několika hrách jsme si vyzkoušeli jejich luštění. V rukodělné části schůzek si noví členové vyrábí krabice s víkem. Ti starší se učí techniku vyšívání s korálky. A některým se daří vyrobit nádherné rozety. Taky jsme si vyrobili modely foukacích autíček a pak s nimi zažili spoustu velkých závodů. Stejně jako s vlaštovkami z papíru.
V tábornické části si pro nás Vlk připravil opět padesát mapových značek. Učíme se je poznávat a hlavně si je díky pexesu pamatujeme. Taky už víme, jak má vypadat kvalitní dobře udržovaný nůž a jak jej používat. Známe avarský luk a jak správně s lukem a šípy zacházet. Šijeme kožené obaly na své deníky a taky na mobily a na nože, sešíváme kožené pásy s kovovými přezkami pro výpravy.
Díky dlouhé zimě nezimně a spoustě bacilů v okolí se nekonala ani jedna zimní výprava za účasti mladých Vlků. A tak jediným společným opravdu zimním výletem byla další poznávací výprava v okolí Velkých Pavlovic konaná před Zimním sněmem kmene. Sraz účastníků výletu byl netradičně až na vlakové zastávce v Bořeticích. Pochodujeme na sever k okraji známé kolonii sklepů na Kraví hoře.
Tady se nejprve na exkurzi v Rodinném vinařství Jedlička dovídáme spoustu zajímavostí z výroby vína. Potom podstoupíme náročný výstup na temeno Kraví hory a přidáváme si prémii v podobě rozhledny. Výstup na rozhlednu byl díky jejím výkyvům docela dobrodružnou záležitostí a zkouškou odvahy. Rozhled z vrcholu však stál zato. Ukazujeme mladým Vlkům Vrbici, Kobylí, Bořetice, Němčičky i kus Velkých Pavlovic. Měli jsme rozhled na celý pětilístek vinařských modrohorských obcí.
Odtud pokračujeme dál k severu až ke zrušené bobové dráze a do údolí k lyžařskému vleku. Odtud znovu stoupáme na další hřeben. Prohlížíme si krajinu i okolní vinice... a taky necitlivé stavby na temeni kopce – západní okraj Němčiček. Stáčíme se na jihozápad a podél starých vlčích tábořišť Severní Georgie, Loděnic a Ostrůvku postupujeme až k ranči u Velkých Pavlovic. Tady chvíli pozorujeme koně a potom nám náčelník ukazuje vrhací nože a taky způsob jejich použití.
Ohnivec kmene pak zase vytahuje z balíku na zádech dva avarské luky a vysvětluje jejich použití. Všichni si střelbu vyzkoušeli. Nakonec dospělci uspořádali mezi sebou soutěž ve střelbě na mini cíl. Ze vzdálenosti sedmi metrů střílíme na čtvereček papíru o velikosti 7 x 7 centimetrů. A sotva je o vítězi rozhodnuto, pochodujeme zase dál. Jdeme podél Bedříšek, stáčíme se do Starých hor a přes jejich hřbet sestupujeme do Jezírek. Tady nám Vlk ukazuje ptačí krmítka a jejich umístění v krajině. Taky zde máme vyměřenu vzdálenost 160 a 200 metrů. Mety pro střelbu z luku na velké vzdálenosti. Většina z nás zkouší své umění, ale jen dvěma z nás šípy padají za hranici sto šedesáti metrů.
Unavení pochodujeme dál do Velkých Pavlovic, kde nás čeká parádní polévka zelňačka. A po ní spěcháme do Údolí, do sklepa kde v lisovně z roku 1809 v záři svíček, zasedáme k Zimnímu sněmu kmene Vlků. Zde se probírají plány na jaro a léto a též přiznávají Orlí pera za vykonané činy podle Svitku březové kůry. Sněmu se účastní nejen Vlci z Velkých Pavlovic a okolí, ale i z Brna a dalších míst naší milé Moravy.
Popis dění zde uvedených se vztahuje téměř výlučně na dění kolem dětí v kroužku na Ekocentru Trkmanka. Není to však ani z daleka výčet aktivit celého kmene a zvláště pak jeho dospělé části. To je však už jiné povídání.
Jara Suský
Z činnosti Kmene Vlků z Velkých Pavlovic
Foto © 2015 Archiv Kmene Vlků Velké Pavlovice
18-03-2015-BK