Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vlašák Kamila Prokeše šampionem Velkopavlovické podoblasti

Jednadvacátý ročník Salonu vín – národní soutěže vín, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, se do historie zapíše nejen rekordním počtem vzorků, ale i zrušenými výstavami a dalšími obtížemi spojenými s pandemií koronaviru. 

Šampioni jednotlivých podoblastí však o svá ocenění nepřijdou. Vítěz naší, Velkopavlovické, si cenu vyzvedl za skromných podmínek v prostorách kinokavárny před zraky své rodiny. Stal se jím vinař Kamil Prokeš z Velkých Pavlovic.

„To vyhlášení mělo proběhnout více slavnostně během Burčákových slavností, na kdy byla naplánována i výstava a degustace všech vzorků, ale bohužel to nebylo možné. Samotné hodnocení však proběhlo úspěšně ve Valticích a vítězem se stalo vinařství Kamila Prokeše,“ představila produkční Jana Unčovská.

Konkrétně Ryzlink Vlašský 2018 pozdní sběr z Velkých Němčic uspěl v konkurenci více než 800 přihlášených vzorků a zaslouženě si odváží nejen diplomy a plakety, ale i zbrusu nový barrique sud z dubového dřeva. „Je to typický vlašák s tou citrusovou vůní i mineralitou. Věřil jsem mu, ale s oceněním jsem moc nepočítal,“ představil svého vítěze sám Prokeš.

Do prvního kola finálového hodnocení celé soutěže postoupilo rekordních 1546 vzorků a druhé kolo je naplánováno na konec listopadu. „Věříme, že se nám podaří v těch nastavených podmínkách zorganizovat práce a celé hodnocení nastavit tak, abychom bezpečně, kvalitně a zodpovědně vybrali ta vína, která do salonu patří,“ vyjádřil mírné obavy prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray, který ocenění v Hustopečích předával.

Na samotnou práci vinařů koronavirová pandemie výraznější vliv nemá a milovníci vína tak o svůj oblíbený nápoj určitě nepřijdou. „Život vinaře pandemie ovlivnila tak, že na vše bylo více času, protože nám odpadly ochutnávky a akce. Ale ta cyklická práce ve vinici i ve sklepě musí každý rok probíhat stejně a tak se dělo i letos,“ krčí rameny Prokeš.

„Koronavirus tu nebyl a nebude. Vinaři tu byli a budou. Budeme bojovat o ten náš prostor na Zemi, aby vína byla na stole v dobách dobrých i zlých a věřím, že spousta lidí si tady ten trochu depresivní čas zpříjemní se sklenkou dobrého moravského vína,“ neskrývá naděje v české spotřebitele Nyitray.

Příspěvek v originále včetně fotografií a videoreportáže Hustopečské televize
* naleznete po kliknutí ZDE

Panu Kamilu Prokešovi srdečně blahopřejeme!

Zdroj: Webové stránky města Hustopeče / 15.10.2020