Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vítr zavál milovníky vína do SVATOMARTINSKÝCH SKLEPŮ

Stovky, čítající ve výsledku snad až tisícovku vyznavačů lahodného svěžího mladého vína, nejen značky „Svatomartinské“, se zúčastnily letos už v pořadí šestého ročníku velkopavlovických „Svatomartinských otevřených sklepů“. Stalo se tak v sobotu, dne 10. listopadu 2012, pouhý jeden jediný den před samotným svátkem sv. Martina. Na přesné datum jedenáctého to letos sice nevyšlo, ale snad to ve výsledku nikoho nepohoršilo.

Však ani sám sv. Martin na pověstném „bílém koni“ nedorazil. Navíc, v sobotní den akce, ne příliš přívětivě doprovázel putující silným nárazovitým větrem. Nemějme mu to však za zlé, možná tím raději nacházeli účastníci „svatormatinských“ azyl v takřka dvacítce otevřených sklípků a ochutnávali zde mladičké tekuté zlato mistrů vinařů.

Koho během náročného popocházení a degustování přepadl hlad a navíc měl v úmyslu držet se místních zvyklostí a tradic, nepřišel zkrátka. Hned čtyři restaurace nabízely gurmánskou specialitu, do křupava vypečenou pravou svatomartinskou husičku - kuchařský majstrštyk, bez kterého by se tento listopadový svátek dozajista neobešel.

Na nedostatek skvělého vína si ve Velkých Pavlovicích nemohl nikdo stěžovat, díky husičce a spoustě dalších dobrot podávaných přímo ve sklípcích o hladu také nikdo určitě nezůstal, krásných žen bylo vidno na každém kroku a zpěv? Ani ten nechyběl!

V podvečer se jako příjemná tečka akce konala beseda u cimbálu. Putující se sešli ve velkopavlovické sokolovně, zazpívali si a možná i zatančili s cimbálovou muzikou Slovácko mladší, pro potěchu oka, ucha i ducha vystoupil folklórní soubor Javorník a navíc si ti největší šťastlivci odnesli ze soutěžního slosování vstupenek na pozvánkách avizovanou „vinnou cenu“. To však byla doslovná „třešnička na dortu“ týkající se jen několika málo shůry vyvolených...

Doufáme a věříme však, že jedinečný a nezapomenutelný zážitek si odnesl z letošních „Svatomartinských otevřených sklepů“ opravdu každý. Pokud tomu tak skutečně bylo, bezezbytku se naplnil účel akce a veškerá náročná práce jejích realizátorů a organizátorů.

 

Tak ať „svatomartinské“ ročníku 2012 chutná
a zase brzy ve velkopavlovických sklípcích nashledanou!

 

Karolína Bártová

 


 

 

SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2012 * fotogalerie I.
- otevřete kliknutím ZDE

SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2012 * fotogalerie II.
- otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2012 Milán Pecka

 

 

 

11-11-2012-BK