Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Víte že… v právě bouraném kině byla kdysi také knihovna?

V poslední dekádě letošního ledna zahájila hodonínská STAVEBNÍ FIRMA PLUS, s.r.o. demolici budovy kina na ulici Hlavní. O historii budovy jsme vás již prostřednictvím bádání pana Oldřicha Otáhala informovali, příspěvek si můžete připomenout ZDE.

Víte však, že?

Že v budově kina kdysi sídlila i místní knihovna? Díky vzpomínkám pana učitele Zdeňka Syrovátky, který se letos dožívá úctyhodného životního jubilea 90 let, se dovídáme velmi zajímavé informace. Za jejich sepsání děkujeme jeho manželce, paní Miladě Syrovátkové…

Pak učitel a knihovník vypráví…

     „Knihovnu jsem převzal v roce 1970, tehdy jsem učil na Základní škole ve Velkých Pavlovicích. V té době museli učitelé kromě vyučování ve škole vykazovat nějakou mimoškolní činnost. Funkce to byla čestná, neplacená. Začátky v místní knihovně nebyly úplně jednoduché. Ani jsem netušil, kolik na mě čeká práce.
     Knihy jsem převzal v přístavbě kina na hromadě na zemi, nevím odkud byly převezeny, ale byly v dezolátním stavu. Některé poškozené, roztrhané, uložené na jedné hromadě na zemi. Bylo třeba je roztřídit, obalit, napsat seznamy atd. Práce byla vykonána pod vedením Okresní knihovny Břeclav, metodičku vykonávala v té době paní Dana Růžičková. Nové knihy byly následně dodávány do knihovny také přes Okresní knihovnu Břeclav.
     Tuto činnost jsem vykonával, často i za pomoci své rodiny, do podzimu roku 1980. Od příštího školního roku jsem byl přeložen do Základní školy v Zaječí, chyběl jim tam učitel matematiky. Knihovnu po mně převzala paní Ludmila Plhalová. Ta zde knihovničila až do roku 1985. V tomto roce se knihovna přestěhovala do budovy, kde sídlí dodnes.“

Panu Syrovátkovi za vzácné vzpomínky děkujeme a srdečně blahopřejeme ke krásným narozeninám!
Hlavně zdravíčko přejeme!

Knihovna sídlila v budově kina od roku 1970 do roku 1985 – tedy dlouhých 15 let, potom, jak jste se již dočetli, byla přestěhována na ulici Hlavní 6/9, kde nyní spolu s Turistickým informačním centrem sídlí dodnes. Činnost TIC zde byla zahájena v červenci roku 2001, letos tedy oslaví 20 let. 

Neuvěřitelnou smyčkou osudu se knihovna opět vrátí na původní adresu, na místo, kde sídlilo kino a kde bude postavena nová budova pro Základní uměleckou školu, Městskou knihovnu a Turistické informační centrum. Opět se potvrzuje, že cesty osudu jsou nevyzpytatelné.

Město Velké Pavlovice * Demoliční práce na budově kina

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 5.2.2021