Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Víte, jaký zvuk sirény co znamená? Poznám, jestli hoří ve Velkých Pavlovicích, anebo ne?

Pravidelně se vyvrací některé dezinformace, bohužel marně. Abych napsal pravdu, netuším jak to bylo před rokem 1989, netuším ani jak to bylo do roku 1999, ale vím, že od roku 1999 není možné poznat ze sirény, která svolává hasiče na zbrojnici, zda hoří v místě anebo jinde. Vždy houká dvakrát 25s s 10s přestávkou..., tedy pokud nedojde k poruše sirény. 

Také jistě všichni znáte zkoušku sirén, která probíhá první středu v měsíci ve 12:00 hodin, tedy v pravé poledne. Dlouhý nepřerušovaný tón zní 140s.

Průšvih nastává při kolísavém tónu sirény „všeobecná výstraha“. Tento tón trvá 140s a může zaznít až třikrát za sebou. A to je vlastně jediný tón, na který by měla reagovat veřejnost. Kolísavý je zřejmě proto, že je možné jej rozeznat prakticky hned..., po pár vteřinách. Co dělat v případě, že uslyším kolísavý tón? Schovat se, zabednit se a pustit si rádio nebo televizi, ať víte co se děje. 

V případě, že se nedostane tlačítko od sirény do rukou nějakého nezbedy, jiný tón neexistuje. 

Více informací na tuto tématiku naleznete * po kliknutí ZDE

Text: Petr Hasil, místostarosta města Velké Pavlovice / 24.3.2022