Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vinobraní se blíží ke konci, většina hroznů bílých odrůd už je zpracována

Vinaři z Velkých Pavlovic mají skoro sklizeno.  Až bude „doma“ vše, oddychnou si. Náročná práce při výrobě vína však bude pokračovat. Trošku s předstihem už jsme  vinaře oslovili, aby nám letošní sklizeň okomentovali.  

Libor Jestřáb ze Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice uvedl, že bílé hrozny mají téměř všechny sklizeny, na keřích zůstávají odrůdy na výrobu červených vín. Šlechtitelská stanice vinařská  používá ke sklizni kombajn tažený traktorem o to je sklizeň rychlejší. Množství sklizených hroznů tohoto vinařství nikterak nevybočuje z dlouhodobého průměru. Vzato celkově. U některých odrůd se urodilo hroznů méně u některých zase více. 

Radima Hanáka z Vinařství Mezi Horami se mi podařilo zastihnout přímo při sklizni. „Dá se říci, že kdyby včera nepršelo, bílé odrůdy už máme posbírané. Zbývá nám sběr ještě červených odrůd, ale nebudeme moc čekat. Cukernatost hroznů máme mírně slabší, ale není to nic strašného“, podělil se o údaje z letošní sklizně.

I Lenka Buchtová z Vinařství Buchtovi potvrzuje, že se sběr hroznů blíží ke konci. Mají posbíráno přibližně 85% hroznů, z bílých odrůd visí na keřích už jen Ryzlink rýnský.

Kvalita hroznů je i přes vydatné letošní srážky dobrá.  Cukry? Tak třeba u odrůdy Kerner, kde bylo hroznů méně jsme naměřili 25,2°. Ale není to samozřejmě pravidlo. 

Vladimír Zborovský  z Vinařství V & M Zborovský uvádí hodně podobná čísla. Tři čtvrtiny hroznů je sklizeno. Ve vinicích zůstává ještě Veltlín zelený a Ryzlink rýnský, ale jedná se o menší rozlohu vinic. Z červených odrůd je třeba ještě sklidit Frankovku a Zweigeltrebe . I ve Vinařství V & M Zborovský je ke sklizni využíván kombajn, sklízí s ním 80% úrody. A kvalita hroznů? Lepší než vloni, hlavně jsou vyšší kyselinky, ty v roce 2018 hodně chyběly.

A jak jsou na tom ve 300 km vzdálených Velkých Žernosekách u Litoměřic? Tam už mají sklizeno vše. Se sklizní skončili v úterý v 17 hodin. Ing. František Kupsa z Žernoseckého vinařství se svěřil, že nebylo už nač čekat. Ústecký kraj postihlo v letošním roce podobné sucho, jako jižní Moravu v loňském roce a víno nebude mít tolik kyselin. Až teď jsou v kraji častější mírné přeháňky, dodal. Jak velká úroda byla na severu naší země ještě není přesně spočítáno, ale bude hodně podobná té loňské. 

Vinobraní se blíží ke konci, většina hroznů bílých odrůd už je zpracována

Text a foto: Petr Hasil, místostarosta města Velké Pavlovice / 3.10.2019