Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vinobraní kdysi, vinobraní dnes

Je tu podzim a s ním na jižní Moravě neodmyslitelné vinobraní. A to vinobraní v pravém slova smyslu, ve smyslu pracovním, žádné oslavy, burčák, víno, ženy a zpěv. Vlastně, dnes bez zpěvu, ten je v naší zemi zakázán 😊!

Dříve byla práce se sklizní hroznů neskutečně obrovská dřina. Nabrousil se nožík, později velemoderní nůžky na hrozny, popadl se košík či kbelík, do řádku se nanosily bedny a vinobraní mohlo začít. Až byly bedny plné, statní a silní muži je z řádků vynosili a naložili na vlečku umístěnou na okraji vinohradu.

A dnes? Stačí jeden šikovný traktorista a už to lítá 😊! Dřina minimální, časová úspora obrovská. Ale kam se ztratila poetika? Možná by se dotázal cizinec… Našinec ví o čem je řeč, a tak je již dávno a rád smířen s tím, že v tomto případě romantiku oželí. Starat se o vinohrad je opravdu velmi těžká, fyzicky náročná a nekonečná práce. Každý zlepšovák je s nadšením vítán!

Za nápad porovnat vinobraní dříve a dnes a hlavně za fotografie děkujeme panu Oldřichu Otáhalovi!

Město Velké Pavlovice * Jak se sbíraly hrozny dříve a jak dnes?

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 7.10.2020