Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vinobraní je v plném proudu. Proti loňsku má zpoždění

Vinaři z Velkých Pavlovic mají napilno. Práci ve vinohradě jim narušuje častý déšť, který také poškozuje kvalitu hroznů.  Až bude „doma“ vše, oddychnou si. Náročná práce při výrobě vína však bude pokračovat. Trošku s předstihem už jsme vinaře oslovili, aby nám letošní sklizeň okomentovali. 

Lubomír Zborovský

Již na začátku léta bylo jasné, že kvůli studenému květnu bude slunce letošním hroznům chybět. Máme sice dost vody ve studních, ale zato nižší slady. Loni jsme touto dobou s vinobraním končili, letos se sklizeň teprve rozbíhá.

Bílá vína mají pěkné aroma, ale zároveň i vyšší kyselinku, která je motorem pro rychlý kvas, a tudíž je velmi energeticky náročné bílá vína uchladit, a kvas zpomalit. Co se týče červených vín, byla kvalita ranných odrůd z důvodu zářijových dešťů spíše podprůměrná, protože tyto měkké odrůdy nevydržely nápor vody a začaly praskat.

Celkově se jeví, že bílá vína budou dobrá a aromatická a červená spíše tenká a fádnější. Proto také spousta vinařů u modrých odrůd volila zpracování na rosé a klarety, protože k výrobě červených vín nebyly vhodné.

Eva Buchtová

Zářijové počasí nám narušuje sklizeň, ale snad se již umoudří. Cukernatost se u většiny sbíraných odrůd pohybuje mezi 21 a 22 °, což je pro výrobu přívlastkových vín ideální.

Pavel Lacina

Sklizeň se teprve pořádně rozbíhá a počasí nám dělá trochu problémy, ale s tím si musíme poradit. Již nyní víme, že vína ročníku 2020 budou aromatická s vyšším obsahem kyselin.

Text: Věra Procingerová / 1.10.2020