Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Víno, cimbál, zábava. Májové sklepy ve Velkých Pavlovicích bavily

Napsali o nás; Břeclavský deník Cimbálová muzika zní v sobotu okolo druhé hodiny odpoledne v ulici V Údolí ve Velkých Pavlovicích a navozuje dobrou náladu. Z blízkého vinného sklepa právě vychází lidé se skleničkami a zaposlouchávají se. Ve městě se koná tradiční vinařská akce Májové otevřené sklepy.

Venku panuje příjemné slunečné počasí. Návštěvníci jsou vesměs v krátkých rukávech, se slunečními brýlemi. Někteří posedávají na lavičce před sklepem, jiní si usazují na blízký trávník.

„Přišlo téměř patnáct set lidí, což je oproti loňskému roku čtyřicetiprocentní nárůst," pochvaluje si předseda pořádajícího spolku Víno z Velkých Pavlovic, Pavel Lacina.

Sám jen na chvíli vychází před svůj sklep, na vína se u něj i u okolních vinařů stojí krátké fronty. Celkem má v sobotu otevřeno jednadvacet vinařství. Lacina nadšencům nabízí i marhulové víno. „Z Pavlovic jsem jediný, kdo ho dělá, v republice ne. Myslím však, že jsem jediný, kdo má sto procent ovocné složky," usmívá se vinař.

Na akci jsou milovníci vín různých chutí. „Měl byste nějaké sladší?" ptá se jeden z mužů.

Mladá žena o chvíli později pro změnu touží po suchém vzorku. „Suchá jsou všechna kromě Pálavy," odvětí jeden z nalévajících a už jí radí, aby zkusila Chardonnay. Podle jejího pohledu se trefil do ženina vkusu.

Vedle jiná žena dostává také bílé víno a navíc to má i s krátkým komentářem od vinaře. „Už jsem se bála, že to budu mít bez příběhu," podotkne. Radost nekazí ani déšť, který se snáší na město okolo třetí hodiny.

Sklepy ve Velkých Pavlovcích jsou pro návštěvníky otevřené od jedenácti dopoledne do šesti hodin podvečer. Letos navíc s novinkou. „Poprvé jsme dělali kulturní program před akcí. A to před městským úřadem, kde si lidé vždy berou klokaní kapsičky," říká Lacina.

Zahrála cimbálová muzika, vystoupil Hanáckoslovácký krúžek. „Také jsme představili čtyři odrůdy, které se šlechtily ve Velkých Pavlovicích. Aurelius, Pálava, André a Agni," vyjmenovává Lacina.

Video a fotogalerii z Májových otevřených sklepů otevřete kliknutím ZDE.

Zdroj: Břeclavský deník / Autor: Michal Hrabal / 8.5.2023