Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vinaři z Modrých Hor plánují dvojí putování. Májové i zářijové, za burčákem

Napsali o nás; Břeclavský deník - 9.4.2021 * Pětihvězdí jihomoravských vinařských obcí je odedávna známé svými nejen červenými víny ze svahových viničních poloh rozložených okruhem ve zvlněné krajině.

K rovinatému jihu otevřená „Rukapáně" je jako úrodná a mozolnatá dlaň, z níž vychází pět čilých a tvořivých prstů, které modelovaly svahy v okolí lidských sídlišť do tvaru polí, sadů, vinic i lesů. Těmi pomyslnými prsty prochází náhodný poutník a slabikuje jejich jména jak by četl radost z doteků dětské ruky: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice.

Historie i současnost tohoto mikroregionu, kde se snoubí krásná příroda s gastronomií a tradicemi upoutá nejednoho návštěvníka. Modré Hory jsou pokladnicí nejrůznějších turistických cílů , které mohou nejen sousedící obce závidět. Turisté objevují tento kousek Jižní Moravy krůček po krůčku a opakovaně se vrací aby načerpali krásnou energii čišící z modrohorské krajiny a srdečností místních.

Tradiční regionální gastronomie je ruku v ruce provázána se skvělým vínem nejen červeným, rosé, ale i bílým, výborné terroir podpořilo vzniknout hned třem spolkům apelačního systému VOC (MODRÉ HORY, KRAVÍ HORA, VINICE Velké Pavlovice). Pěstování meruněk má prvenství široko daleko a daří se i dalším plodinám. Po celý rok modrohorské obce pořádají nespočet kulturních akcí, které se neobejdou bez dobrého jídla, pití a zábavy.

Tematické výlety v Modrých Horách osloví všechny vaše smysly. Přejeme si, aby si to nejlepší z Modrých Hor ve skleničce i na talíři zažil každý návštěvník! Více a více jsou v kurzu procházky po pěších stezkách a cyklostezkách , region je jako předurčen pro tuto bohulibou sportovní činnost. Vévodí tu samozřejmě Stezka Modré Hory vhodná pro pěší i cyklo s celkovou délkou okruhu 30 km. Mezi pohodové letošní akce určitě bude patřit v sobotu 15. května Májové putování, které letos obohatí i prestižní soutěž vín: 30. VÍN MODRÝCH HOR. Mezi nejoblíbenější akce v kraji vína patří Putování za burčákem po Modrých Horách, v sobotu 4. září, kde jste srdečně zváni.

Přijměte vlastně kdykoliv pozvání do Modrých Hor. Uchvátí vás nejen panoramatické dechberoucí výhledy s četných rozhleden a vyhlídkových míst, poznejte náš kraj, poznej MODRÉ HORY.

Text: Lukáš Stávek, Svazek obcí Modré Hory / 12.4.2021