Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vinaři versus špačci * videoreportáž

Hrozny na jihu Moravy dozrály a vinaři brání svou úrodu před nenasytnými špačky. Vždyť tisícové hejno nevítaných opeřenců dokáže „sklidit“ úrodu hroznů z hektarové vinice za necelou hodinu. Bobule, které nestačí spořádat, alespoň naklovnou.

Ve viničních tratích bouchají děla, která snad ponejvíce plaší naše čtyřnohé mazlíčky. Vinice hlídají i hotaři – myslivci. Účinnou ochranou jsou nylonové sítě. Nabízí se i možnost ochrany vinic přirozenou cestou.

Sokolník Ondřej Izsáf se svými dvěmi tříletými Rarohi velkými hlídá nebe nad vinohrady pod rozhlednou Slunečná v trati Nadzahrady.

Jsou i vinaři, kteří si nechávají ve svém katastru lán slunečnic a ten pak nechají do listopadu na pospas špačkům a tímto počinem se snaží ochránit úrodu hroznů. Zájem špačků škodit našim vinařům je oproti minulým rokům menší.

Letošní menší nálety špačků si vysvětluji dřívějším termínem vinobraní. Opeřenci preferují kukuřici a do vinohradu se letí jen napít, říká velkopavlovský vinař Jaroslav Suský.

Miroslav Grégr

 

VELKOPAVLOVICKÉ VINICE ČELÍ NÁLETŮM ŠPAČKŮ

VIDEOSTUDIO MIROSLAV GRÉGR

 

 

28-09-2011-BK