Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vinaři otevřeli sklepy u příležitosti svátku svatého Martina. Mladá vína získávají na oblibě

"Na Martina, jiskrná vína." - praví staré rčení a nejinak tomu bylo i letos. Tradičně první sobotu po jedenáctém listopadu otevřeli velkopavlovičtí vinaři ze spolku Víno z Velkých Pavlovic své sklepy a uspořádali akci s názvem Svatomartinské otevřené sklepy. 

I přes médii proklamovanou krizi jsme očekávali vysokou návštěvnost, což se potvrdilo a u letošní akce si můžeme udělat poznámku o rekordní, dosud nedosažené, návštěvnosti na hraně kapacit zúčastněných vinařství. Vysoký zájem o velkopavlovická vína a vinaře nás velice těší a to i v kontextu toho, že na tento víkend si zájemci mohli vybrat z desítek svatomartinských vinařských akcí nejen v okolních obcích. Vysoký počet účastníků je tak potvrzením toho, že svou práci snad děláme dobře, lidem se u nás líbí a opakovaně se k nám vrací. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o oslavu svátku svatého Martina, tak nám i ti svatí na nebesích přáli a připravili krásný, slunečný a teplotně příjemný podzimní den, čímž však snad nepotvrdíme jinou pranostiku, která praví, že: "Když mráz na Martina uhodí, na rok k dobré víno se urodí."

Svátek sv. Martina býval důležitým mezníkem z hospodářského pohledu již od středověku. Uzavíral se hospodářský rok, byli vypláceni obecní služebníci. Ukončovaly se práce na polích, drhala se kukuřice a ze šustí se vyráběly figurky, které se zavěšovaly na dveře, vařila se povidla, drhalo se peří a při „dodírce" se hrávaly různé hry. Lidé si u toho zpívali a povídali. [1] 

I my jsme si proto na přivítání účastníků akce připravili menší oslavu na pódiu před radnicí, kde zahrála velkopavlovická cimbálová muzika Lašár a hudebně tak doprovodila příznačně k mladým vínům dětské verbíře. Dostavil se i samotný svatý Martin s husou, který okomentoval slavnostní průvod traktorů a jiné vinařské techniky. Nechyběli ani antické bohyně a bohové vína, kteří spolu s vinaři zavdali svatomartinského vína všem přítomným divákům na slavnostní přípitek a požehnání, aby se našim produktům dařilo i v budoucnu. 

Poté již nic nebránilo tomu, aby si všichni šli vychutnat víno přímo ke zdroji, do sklepů. U Krejčiříků, Heleny a Suských hrála cimbálka, u Mikuliců žhavila big beatová kapela Poollitters a u Fůkalů návštěvu zpříjemnila harmonikářka. V mnoha dalších vinařstvích se hlad a chutě zaháněly domácími nebo kuchařskými  specialitami. A kdo neměl za celý dost, mohl se v sokolovně zúčastnit besedy u cimbálu spojenou s koštem vín.

Všem zúčastněným děkujeme za návštěvu a projevenou důvěru v naše vína a celoroční práci.

Moc si Vaší přízně vážíme a těšíme se na další setkání,
třeba již 6. května 2023 na Májově otevřených sklepech!

[1] PROKEŠOVÁ, Šárka. Proměna svatomartinské tradice na hanáckém Slovácku [online]. 8 [cit. 2022-11-16].
Dostupné z: https://www.modrehory.cz/svatomartinska-tradice

Víno z Velkých Pavlovic * SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY 2022

Text: Lukáš Doležal; spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic / Foto: Oldřich Otáhal / 16.11.2022