Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vína z České republiky ovládla Muvinu Prešov

Z mezinárodní soutěže vín Muvina 2010, která se konala ve slovenském Prešově, si moravští a čeští vinaři odváží tři ze sedmi titulů Championa a neuvěřitelných 61 z celkových 152 zlatých medailí. Vína z České republiky tak výstavu Muvina 2010 doslova ovládla. Svá želízka v ohni zde měli i velkopavlovičtí vinaři, a ne zbytečně. Tři zlaté medaile míří i do Velkých Pavlovic. Vinium a.s. získalo zlato za Merlot pozdní sběr 2009, vinařství Halm za Ryzlink rýnský pozdní sběr 2008 a  vinařství Mikulica za Veltlínské zelené výběr z hroznů 2009.

Za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra vyslali moravští a čeští vinaři na soutěž rekordních 219 vzorků, z nichž téměř třetina dosáhla na nějaké významné ocenění. Titul Champion, nejvyšší ocenění soutěže, získala firma Templářské sklepy Čejkovice za sekt Sang Real sekt rosé demi sec classique, Jan Čech z Tvrdonic za Sauvignon ledové víno 2009 a Vinařství Kovacs za Chardonnay výběr z hroznů 2009.

„Tento rok naše vína na Slovensku skutečně excelovala. Dle hodnocení poroty složené ze zástupců celé Evropy jsme zde jako celek nenašli konkurenci, čímž se opravdu nemůže pochlubit každý,“ komentuje vynikající výsledky moravských vín Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Dále moravští vinaři získali čtyři z dvanácti velkých zlatých medailí, a to Vinné sklepy Lechovice za Chardonnay pozdní sběr 2008, Rajhradské klášterní za Müller Thurgau pozdní sběr sur lie 2009, Richard Tichý z Hrušek za Pálavu výběr z hroznů 2008 a poslední velká zlatá medaile byla udělena již zmíněnému Chardonnay z Vinařství Kovacs.

Kromě titulů Champion a velkých zlatých medailí si i ostatní moravská a česká vína vedla skvěle. Naši vinaři si z Prešova vezou celkem 57 zlatých a navrch 73 čestných stříbrných medailí. Česká republika se tak stala nejúspěšnější zemí jak ve všech oceněních, tak i v celkovém počtu medailí.

Do soutěže zaslali své vzorky kromě našich zástupců také vinaři z Argentiny, Portugalska, Itálie, Německa, Španělska, Bulharska, Maďarska, Slovinska a Slovenska (celkem z 16 zemí), ale nikdo z nich se neprezentoval víny s tak vysokou a vyváženou kvalitou.

Soutěži Muvina byl přidělen patronát O.I.V. – mezinárodní organizace pro révu a víno – což ji řadí mezi prestižní světové soutěže vín, jakými jsou Vinalies Internationales Paris nebo Sélections Mondiales des Vins Canada.

Zdroj: NVC, Omnimedia

24-06-2010 PV